avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Activitate Nina10

Activitate Nina10

Buna ziua,

Vreau sa va expun urmatoarea situatie:

Fratele meu, a decedat la data de 24 octombrie 2013.
A avut varsta de 31 de ani (Sectorul 1) si nu avea venituri (a fost dependent de droguri si in ultimul an reusise sa scape si a avut diverse internari in spital).

Tata este pensionar Sectorul I)(a activat in cadrul armatei) si are orpire pe pensie iar
Mama (Sectorul 1) a fost somer pana la 15 septembrie 2013, data la care a depus actele pentru pensionare anticipata (intre timp i s-a comunicat faptul ca a fost emisa decizia si a fost trimisa prin posta).

Tata a fost la casa de pensii cu chitantele si certificatul si i s-a spus ca nu beneficiaza de ajutor deoarece fratele trebuia sa aiba pana in 18 ani.

Noi am cheltuit enorm, bani imprimutati de mine de la prieteni, si suntem datori pe termen lung.......

Cum putem facem pentru a beneficia de ajutorul de inmormantare?
Avem pana la urma acest drept?
Exista macar un alt tip de ajutor social?
Care sunt pasii de urmat?

Va multumesc frumos.



Va multumesc pentru raspunsul rapid.
Am vazut ce spune legea.
Eu voiam sa aflu cui trebuie sa ma adresez (carei autoritati) pentru a cere o derogare de la lege. Vreau sa mi se ofere si mie cateva luni pentru eu consider ca cei 20 ani nu sunt putini (chiar daca nu sunt 30).
Buna ziua,

Referitor la partea de mai jos din lege,carei autoritati pot sa ma adresez pentru a obtine macar 1 an pentru cei 20 de ani locuiti la Zlatna ? Unde ma pot duce in audienta? Care sunt sansele ? (locuiesc acum in Bucuresti).

"Cu titlu de noutate absoluta, Legea nr. 263 privind sistemul unitar de pensii publice introduce posibilitatea pensionarii anticipate partiale fara penalizare pentru persoanele care au locuit cel putin 30 de ani in zonele afectate de poluarea remanenta datorita extractiei si prelucrarii minereurilor neferoase cu continut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, respectiv Baia Mare, Copsa Mica si Zlatna, pe o raza de 8 km in jurul acestor localitati."

Multumesc anticipat.