avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate zorbas

Activitate zorbas

Răspuns la discuția Succesiune nefacuta al timp
bunicul a murit primul ,nici nu l-am cunoscut ,iar bunica avea actele pe numele ei,acum mama vrea sa treaca toate actele pe numele ei,o sa fie ceva probleme ca nu s-a facut la timp succesiunea amenda ??cineva a zis ca trebuie sa platesc 5000 ron.nu cred ca este adevarat,eu as vrea sa ma duc deja cu "temele" facute la notar tinand cont ca notarul nu este din localitate ,nu as vrea sa mai fac alt drum pentru nu stiu ce act lipsa,deci cu ce ar trebui sa incep?
Buna ziua
va rog sa ma indrumati si pe mine in privire la succesiune
Mama mea este singura la parinti ei ,bunici fiind decedati de aproximativ 6 ani .
acum vrea sa face actele numele ei ,cum se face ,am inteles ca riscam o amenda mare ???
ce acte sunt necesare,bunici avand proprietati in Teleorman ,totul trebuie facut la primaria din localitate?
si inca o intrebare
cum se gestioneaza spatiile de la subsol ,cine are boxa ar trebui sa plateasca ceva in plus ,si daca nu vor ce soluti am ,se pun penalizari ?
va multumesc
eu sunt nou in comitet si incerc sa deslusesc anumite probleme
1.cat se poate pune penalizari minim si maxim?
2.cum pot sa impun plata fondului de reparati ,nu vrea sa il plateasca ,plateste doar intretinerea
3.daca se pierd anumite penalizari in instanta ,ele se sterg de la lista ,ce se intampla cu bani respectivi?
chiar daca cel care sta ilegal acolo a dat in judecata pe AFI trebuie sa elibereze apart.?
deoarece politia a venit si nu a putut face nimic.
sunt doua apartamente ,unul in care s-a recunoscut de catre AFI ca cineva din bloc sta ilegal dar care a dat in judecata la randul ei pe AFI (stilul procesoman).problema este ca acolo este un focar de infectie .
Cum as putea sa fac in asa fel in care sa nu pierd nici datoriile pe care apartamentul le are dar sa evacuez cat mai repede pe cel care sta ilegal acolo.
noul chirias a venit dar nu poate sa intre in apartament

buna ziua
tocmai mi-au dat raspuns cei de AFI si spun ca datoriile se pot recupera numai de la chiriasi si nu de la ei:
"Avand in vedere ca locatorii in cauza au beneficiat direct de aceste
servicii,obligatia de plata s-a nascut direct in patrimoniul acestora si nu in patrimoniul
proprietaruIui sau administratoruIui."
deci eu ce fac acum cu datorii de peste 18.000 ron? sunt de fapt 2 apartamente. ,daca ii evacueaza asa cum am inteles din raspunsul lor?acesti chiriasi nu mai stau aici de vreo 5 ani.
cel care vine nou nu cred ca are obligatia se sa plateasca ceva sau gresesc eu ?
in caz ca vinde AFI apartamentele are obligatia sa plateasca si restantele chiriasilor pentru a obtine avizul de la Asociatie ca nu are datorii?
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti cum se gestioneaza datoria unui apartament care apartine de ICRAL ,are datori de peste 15.000 ron .Pe cine dam in judecata pe chirias (nu mai sta nimeni de vreo 5 ani)sau pe icral ?
daca vine un nou chirias ce se intampla cu datoria de la intretinere?
multumesc