avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate ibocan

Activitate ibocan

buna seara! in urma unui dosar penal pentru conducere cu permis suspendat am primit citatie pentru prima oara acasa pentru a ma prezenta la procuror. dosarul meu de la politia rutiera doar ce a ajuns acum 1 luna. e posibil sa s-e fii finalizat, sau doar ma cheama pentru a imi pune si el alte intrebari si atat..??
in urma unui dosar penal pentru conducere cu permis suspendat oare am sanse sa mi se suspende mkr? este prima oara prima fapta comisa am declarat k imi pare rau a fost fara sa stiu etc. akm este la parchet dosarul. am sanse sa mi se finalizeze mkr cu o contraventie si suspendare? sau ce as putea sa fac in legatura cu asta sa-mi angajez un avocat sau nu i nevoie?
dak mi se anuleaza permisul trebuie sa intru la examenul teoretic acela cu minim 22 de puncte sau cel 13 din 15? va multumesc!
buna ziua! mi-sa intocmit un dosar penal pentru conducere cu permis suspendat, acum 7 luni in urma,inca nu a ajuns la procuror... si ieri deabia m-a sunt politistul de caz care se ocupa de dosarul meu si m-a chemat pentru maine sa ma prezint la el (la politia rutiera). dc ar putea sa ma cheme? oare nu mai trimite dosarul la procuror si se rezova direct la politia rutiera? sau de ce ar putea sa ma cheme? precizez k este prima fapta comisa pana acum, m-am purtat destul de fumos, si le-am declarat ca nu am stiut deoarece mie trebuia sa mi-se elibereze deja permisul dar se pare ca trebuia sa dau examenul dupa o luna si nu dadusem...(mai multe detalii despre caz, este sus la utilizatorul ''ibocan'') sau ce ar putea fi va rog sa miraspundeti. va multumesc!
mi-sa respins din cauza unui accident neacordare de prioritate. este singurul accident care l-am facut si nu a fost cu victime. ce ma sfatuiti in legatura cu acest dosar sa fac? un avocat mi-a spus ca este cel mai bine sa nu fac absolut nimica sa astept pana imi trimit ei verdictul. deoarece se prescrie si asta ar fi in avantajul meu . sa astept pana la finalizare cum spune el sau sa ma implic cu un avocat sa mearga mai repede? daca mi-as lua un avocat sa se ocupe si s-ar finaliza dosarul mai repede este si cauza sa-mi anuleze permisul ? :-/
la urma unui accident mi sa retinut permisul pt 60 de zile. dupa 60 de zile am venit in orasul unde mi sa retinut permisul cu ideea k mi am ispasit pedeapsa si k ar trebui sa mi iau permisul... dar se pare k trebuia sa dau o testare pt a putea sa iau permisul in cele 60 de zile. din cauza k nu am stiut , am fost cu ideea k mi sa eliberat permisul deja pt k trecuse deja de 60 zile si m am urkt la volan iar apoi a doua zi urma sa mi ridic permisul. si knd mau verificat, au spus k nu este eliberat permisul k ar mai trebui sa astept ink o luna deoarece nu am dat examenul. in dosarul kre mi lau facut am declarat asta. de fapt nu am stiut k nu mi se eliberase permisul.... deci in situatia asta oare imi vor anula permisul?? pt k era cva ce nu siam ... mkr o amenda administrativa sa mi dea sunt de acord...dekt sa mi anuleze permisul..
la prima abatere, la primul dosar penal procurorul/judecatorul poate sa-mi anuleze permisul de conducere deoarece am condus cu permisul retinut la urma finalizarii dosarului? daca ar fi sa fie cauza asta pot face ceva mkr sa iau doar o amenda administrativa? dak fac recurs reusesc sa impiedic sa nu mi-l anuleze? sau ce ar fi indicat sa fac sa scap fara anularea permisului puteti sa-mi dati niste sfaturi ? Va multumesc!
poate cineva sa mi dea si mie un exemplar de cerere la care se refera userul de mai sus... pt a depune la parchet
multumesc!=D>
sa inteleg k pana mi-se finalizeaza dosarul nu am sa mai pot conduce?