avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate Mixi

Activitate Mixi

Răspuns la discuția spete drept civil
Daca se aseamana asa de mult cu probleme de clasa primara de ce nu mi-ati putut da un raspuns adecvat?Cred ca problema dvs.nu este legata de faptul ca am vrut raspuns la speta , ci e legata de alt lucru mai important ( poate chiar legat de o problema juridica) si incercati sa va descarcati pe un presupus viitor avocat.Am inteles ideea principala , dar nu din msj dvs , ci din msj domnului avocat.Va multumesc pt intentie oricum.
Răspuns la discuția spete drept civil
Nu cred ca acest site este construit pentru a declansa conflicte verbale sau a lua peste picior persoanele.Cum multe persoane care intra pe acest site au pus intrebari si eventual li s-a dat si un raspuns corect si academic formulat cred ca si eu am acest drept.Nu este necesar sa fiu judecata de catre o persoana care nu ma cunoaste si nu stie ce facultate urmez si daca urmez.Am avut nevoie de ajutor la rezolvarea unor spete si l-am cerut.Asta nu demonstreaza ca sunt la facultatea de drept si ca poate voi ajunge un viitor avocat incompetent.
Răspuns la discuția spete drept civil
Le-am rezolvat,dar vroiam sa vad daca le-am rezolvat corect.Nu cred era cazul sa fiu luata peste picior.Multumesc oricum pentru raspunsuri .P.S. Mi-am cumparat lecitina
Intr-o excursie cu autocarul pe timp de iarna, din cauza conditiilor atmosferice, acesta a derapat si s-a prabusit intr-o prapastie. La bordul masinii se aflau printre alti excursionisti si 2 soti care nu au supravietuit. Sotul a murit pe loc, iar sotia a decedat cateva ore mai tarziu la spital. Ei aveau un copil din casatorie iar sotia 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Se vor mosteni intre ei? Care este situatia copiilor in domeniul dreptului succesoral?
In anul 1900 A ii vinde lui B un teren in suprafata de 155 h, incheind un act sub semnatura privata.
In conditiile NCC, A poate solicita instantei civile constatarea nulitatii contractului de vanzare cumparare?Care sunt argumentele pe care isi intemeiaza cererea?
Poate cumparatorul solicita instantei civil sa dea o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare a terenului?
Persoana A, sofer angajat cu contract de munca la S.C., in timp ce transporta un lot de marmura, ca urmare a unei depasiri neregulamentare intra in coliziune cu alta masina. In conditiile NCC cine va raspunde pentru daunele produse si care sunt motivele care sustin aceasta raspundere civila indirect?

Răspuns la discuția spete drept civil
Multumesc pentru raspuns
Nepotii persoanei A , decedata cheama in judecata pe B si C, mostenitorii testamentari a lui A, solicitand jnstantei civile anularea testamentului incheiat de A in favoarea paratilor pentru dol.Reclamantii arata ca si B si c fiind chiriasii defunctei A au simulat grija si afectiunea deosebite fata de aceasta, au internat-o in spital in mod repetat , au izolat-o de vecini , determinandu-o sa le testeze intreaga avere.
Avand in vedere ca dolul in cayul libertatilor imbraca forma sugestiei si captatiei, poate fi admisa actiunea civila formulata de nepotii lui A?
Dupa moartea sotului A, 11.2011,sotia B a ascuns la sora sa un ceas cu capace de aur apartinand defunctului si un calculator de ultima generatie.In 2012, C descendentul lui A a chemat in judecata pe B, solicitand instantei civile stabilirea masei succesorale ramase de pe urma defunctului, sa dispuna iesirea din indiviziune si sa faca aplicarea NCC cu privire la ceas si la calculator.
In conditiile prezentate, in ce mod se va realiza partajul succesoral si care este situatia legala a lui B in contextul prevederilor NCC>
Persoana A a intretinut relatii de concubinaj cu persoana B , 10 ani de zile , timp in care au dobandit impreuna bunuri mobile si imbobile.La decesul persoanei A au venit la succesiune copiii din casatoria cu persoana C predecedata.
In calitate de concubina, persoana B poate veni la succesiunea defunctului alaturi de copiii acestuia?