avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate fy_andreea

Activitate fy_andreea

Discuție Accident rutier
Buna ziua, am si eu o nelamurire fiind in necunostiinta de cauza.M-ar ajuta orice sfat de ordin juridic.Tatal meu a produs un accident rutier ,catalogat la fata locului ca accident cu vatamare corporala grava,insa persoana accidentata nu a avut nimic...datorita socului a sunat la 112....insa dupa analizele de la spital a refuzat spitalizarea ca nu a avut nici o zgarietura sau altceva ... si nu a depus pana in prezent nici o plangere penala.Daune materiale ale autovehiculelor nu au fost doar o tamponare mica in aripa stanga.Accidentul s-a produs la sfarsitul lunii noiembrie...pana in prezent tatal meu nu a primit procesul verbal ....nu a primit nici o instiintare de la politie.Deja au trecut 4 luni si ar fi trebuit sa primeasca o notificare, sau macar PV sa putem platii amenda.La solicitarea de informatii privind cazul ,politia de pe raza unde s-a produs accidentul ,si cea rutiera din orasul nostru ne tot spune ba ca ancheta nu s-a finalizat ,ba cazul este inca la parchet .
Nefiind in cunostiinta de cauza ,apelez la un sfat ce ar trebui facut.Are mare nevoie de permisul si stiam ca dupa cele 90 de zile poate sa isi obtina permisul de conducere.
Va multumesc!...numai bine!
Discuție Somaj dupa CCC
Am si eu o intrebare:se poate lua si beneficia de somaj dupa concediu de crestere a copilului (2ani).Mentionez ca subsemnatului s-a intors in luna aprilie la serviciu si are vechime de munca- 15ani.
Va multumesc,
De curand am observat in actele contabile ca firma a inceput in anii precedenti cu o suma din garantii de participare platite si care nu au fost returnate inapoi. Problema este ca garantiile sunt din anii 06'07'08 ,poate cineva sa ma ajute cu cv date din legislatie privind termenul in care se poate solicita returnarea,sau cum sa abordez returnarea acestora.Nu sunt cunoscatoare dar stiam ca dupa o anumita perioada de timp 3-4ani acestea trec in contul autoritatii contrc drept donatii daca nu au fost solicitate.
Va multumesc,