Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Garantie de participare licitatii -termen de ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Garantie de participare licitatii -termen de returnare???

De curand am observat in actele contabile ca firma a inceput in anii precedenti cu o suma din garantii de participare platite si care nu au fost returnate inapoi. Problema este ca garantiile sunt din anii 06'07'08 ,poate cineva sa ma ajute cu cv date din legislatie privind termenul in care se poate solicita returnarea,sau cum sa abordez returnarea acestora.Nu sunt cunoscatoare dar stiam ca dupa o anumita perioada de timp 3-4ani acestea trec in contul autoritatii contrc drept donatii daca nu au fost solicitate.
Va multumesc,

Stiu ca era un termen de 5 ani de prescriptie dar poate ne ajuta cineva cu prevederea legala.
Oricum, dvs. faceti -va datoria si solicitati restituirea garantiei printr -o adresa oficiala scrisa. Nu va penalizati singura prin nesolicitarea acesteia.