Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptie

Intrebarea este daca, potrivit Codului Civil art.2504 si 2506 garantia de participare este prescriptibila sau nu si daca da, care este termenul de prescriptie? Va multumesc:frantic:
Prescripţia presupune obligatoriu un drept la acţiune în instanţă.
Despre ce drept, referitor la garanţia de participare, vorbiţi? Dreptul de a obţine recuperararea garanţiei? Sau dreptul de a obţine executarea garanţiei respective?
Intreb din perspectiva entitatii achizitoare=institutie publica, primarie.Daca, dupa 3 ani se pot vira aceste garantii la bugetul local, in situatia in care tacit au stat in cont, si platitorul nu le-a solicita?Cf OUG 34/2006 actualizat, dupa trei zile de la semnarea contractului , in urma procedurii de licitatie, trebuiau a fi restituite, exclusiv sigur, situatiile in care aceasat garantie se poate pierde.-retragerea ofertei spre ex.inainte de expirare.Va multumesc
blueeiss, utilizator