avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate marcoluigy

Activitate marcoluigy

Răspuns la discuția decizie de pensie
va multumesc mult, am sa revin cind o sa primim decizia!
Răspuns la discuția decizie de pensie
nu se poate asa ceva, adica dupa 30 de ani de munca,pensia de care urmeaza sa beneficieze o sa fie de 700ron pe luna ?#-o, numai in romania e posibil asa ceva, va multumesc mult pentru raspuns !
Răspuns la discuția decizie de pensie
nu a lucrat
Răspuns la discuția decizie de pensie
NASCUTA-17 iulie 1954,punctaj mediu decizie pensie 0,80954 val punct pensie 323,10, punctaj cupon pensie( cupon pensie luna mai)-0,80954, val punct 790,70, avea drept de munca doar 4 ore, grad invaliditate-3
Buna ziua, as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine referitor la o decizie de pensie pe care mama mea urmeaza ca sa o primeasca in luna iunie!( pensia urmind a fi definitiva).Mama mea a lucrat la aeroport timp de 16 ani pe functia de contabil principal, dupa care inca 14 ani in diverse locuri de munca ocupind aceeasi functie de contabil! Din nefericire a avut probleme de sanatate si a trebuit sa se pensioneze pe caz de boala timp 8 ani , avind o pensie de 594.00 ron( mentionez ca pensia pe caz de boala a inceput sa o ia din 2006 pina in aceasta luna mai). Intrebarea mea, necunoscind acest sistem de calcul al pensiilor, va rog foarte mult daca ati putea sa-mi aproximati cam ce pensie ar putea sa primeasca mama mea dupa toti acesti ani de munca la stat,va multumesc anticipat , bogdan !!-MAI MENTIONEZ CA NU A PUTUT IESI LA PENSIE MAI DEVREME , DEOARECE NU AVEA VIRSTA DE PENSIONARE!!
Discuție locul de munca
in momentul de fata ma confrunt la munca cu o problema pe care nu am mai intilnito in viata mea de cind lucrez ! Tin sa precizez ca lucrez la acest loc de munca de 2 ani si 2luni.Patronul meu a venit nervos intr-o zi la munca, nu se intelegea nimeni cu el si a hotarit ca citeva persoane care lucreaza la el(printre care si eu ) sa stam acasa in concediu fara plata, neaducindu-ne la cunostinta motivele acestei decizii! Mai tin sa precizez ca am de luat bani( in momentul de cind stau acasa 2saptamini , nu mi s-a platit drepturile la zi plus ca mai am de luat 18 zile din concediu pe anul trecut .Am incercat sa discut cu el si tot ma duce cu vorba ca o sa vb saptamina care vine(asa mi se spune de 2 saptamini ). Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi , va multumesc mult !!
am luat un credit de la banca, din care am reusit o perioada sa achit o parte din el pina in momentul in care am ramas fara servici. In aceasta perioada am fost preluat de o firma de recuperari care mi-au solicitat la data respectiva sa achit toata suma, aceasta fiind in valoare de 3000 lei.Am reusit sa sa ajung la o intelegere cu ei in care aceasta suma sa poata fi achitata in mai multe rate. In momentul in care am reusit sa ma reangajez, precizez ca plateam aceasta rata lunar.Dar de la inceputul acestui an am avut niste probleme la locul de munca, iar rata pot sa spun ca o luna plateam o luna nu plateam din cauza diminuarii salariului, iar in acest moment cei de la firma de recuperari mi-au adus la cunostinta ca o sa fiu vizitat acasa de un agent de recuperari sa fiu executat silit ! Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu dar si faptul ca as dori ca in continuare sa platesc rata , doar ca aceasta sa fie redusa lucrul care cei de la firma de recuperari nu sunt de acord !! Ce pot sa fac in aceasta situatie ? --multumesc anticipat !!