avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate janiner

Activitate janiner

Buna seara,

Ieri dupa-amiaza am facut o comanda pentru doua perechi de ochelari de vedere la o firma de profil.
Astazi am cerut informatii despre gradul de inchidere al lentilelor heliomate si in legatura cu tipul de lentila ce imi va fi montat (Essilor, Zeiss etc.) avand in vedere ca ieri nu mi-au fost furnizate aceste informatii sub pretextul ca eu ar fi trebuit sa stiu. Vanzatoarea n-a stiut sa imi raspunda la intrebarea cu lentila heliomata, iar la cealalta mi-a spus ca e vorba de lentile Omega din Cehia, tip Optinova. Mentionez ca nu am gasit pe Internet referinte cu privire la aceste lentile (Omega). Am cerut referinte si la alte centre de optica si nimeni nu a auzit de aceste lentile.
I-am sunat si le-am spus ca vreau sa renunt la comanda, iar ei nu sunt de acord sa imi returneze avansul.

Va rog sa imi spuneti ce optiuni am pentru rezolvarea problemei in favoarea mea si numarul legii care imi permite aceasta.

Multumiri anticipate.

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme, multumesc pentru intelegere]
Buna ziua,
Matusii mele (sora mamei) i-a murit sotul. Nu are copii si ar vrea sa-mi lase mie mostenire garsoniera in care locuieste.
Dansa mai are si alti nepoti, la fel si sotul decedat.
Ce act inatacabil in instanta mi-ar putea face mie, astfel incat sa nu am niciodata probleme cu alti mostenitori?
Mentionez ca sotul dansei le-a lasat celor din neamul sau o casa la tara si dreptul lui la casa parinteasca, dar fara acte, ci numai prin acord verbal si fara acte. Casa construita de matusa si unchiul meu se afla construita pe acelasi teren pe care se afla si casa parinteasca.
Matusa nu are pretentie la acea casa. Le-o lasa lor.
Unchiul decedat si matusa mea si-au cedat unul altuia partea lor, la notar, din garsoniera pe care acum matusa vrea sa-mi faca mie acte.
Din punct de vedere juridic, care este cea mai buna solutie pentru mine?
Va rog sa-mi raspundeti mai amanuntit si sa-mi spuneti si cam cat ar putea sa ma coste acest act.

Cu multumiri si consideratie,
Maria