avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Amorelina

Activitate Amorelina

ynocentta a scris:

In situatia in care nu exista contract de locatiune ,cu clauze concrete=drepturi si obligatii reciproc negociate si asumate de parti,va fi greu de solutionat legal
Incercati sa lamuriti amiabil cu locatarii termenii inchirierii spatiului
In situatia in care locatarii refuza sa achite c/v utilitati pentru perioada cat au utilizat spatiul de locuit,urmeaza sa retineti garantia din care eventual sa acoperiti parte din costurile neachitate de catre acestia
In viitor ,pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,care sa va poata asigura dreptul,unei eventuale actiuni in justitie,in situatia in care locatarii nu se achita de obligatiile contractuala negociate si asumate


Dar chiriasii ma pot da in judecata ca nu le inapoiez cei 4mil?
Răspuns la discuția Reclamatie firma cablu tv
Alex_Munteanu a scris:

Da, acele pachete contin un numar de posturi tv, nu vi se nominalizeaza in contract care sunt acelea. Cititi contractul, acolo gasiti tot ce aveti nevoie.

Asta pe langa faptul ca, Antena Grup a solicitat suspendarea transmisiei celor 3 posturi tv, cum se poate vedea in aceasta adresa: [ link extern ]

Contractul standard RCS&RDS: [ link extern ]


Da, asta stiu ca nu sunt nominalizate in contract, am citit si contractul lor si nu am zis ca nu aveti dreptate ( toti care au comentatat la acest subiect). Dar mi se pare o strategie de marketing prea de tot, avantaje in favoarea detinatorului de servicii si dezavantaje in favoarea consumatorului.Grila de programe cu pretul inclus se afla de obicei la casele de incasat plati, da nu sunt stipulate in contract! Si cum este clientul de obicei increzator doar in vorbele operatorului de servicii si nu mai citeste contractul de "50" de pagini, se profita de lucrul asta, nu? :D. Deci chiar nu pot sa cred ca nu se poate face nimic. Traim in Romania unde legile sunt facute doar pt. oamenii de rand care nu au drepturi de alegeri si de despagubiri!
Răspuns la discuția Reclamatie firma cablu tv
Alex_Munteanu a scris:

In contractul de furnizare servicii vi se garanteaza ca veti avea un numar minim de posturi tv, nu vi se garateaza care vor fi acelea. Cititi contractul.


Atunci cand intocmesti un contract cu acesta agentie Rcs-rds platesti anumite pachete. Aceste pachete au diverse preturi-platesti in functie de grila de programe pe care o doresti!Si pana la urma, agentia are voie sa modifice orice parte din contract fara acordul tau, iar cand vine vorba de o reziliere de contract se impun atatea reguli-conditii!!???!!Daca esti nemultumit de activitatea agentiei si vrei sa renunti esti doar bun de plata, atat?Dar banii inapoi de ce nu-i restituie pt. ca nu si-au respectat acordul dat pt. pachetul cu grila respectiva ( pt care am platit suma ceruta)???
Buna ziua!
Sunt intr-o situatie in care as dori sa stiu avantajele si dezavantajele fie ale proprietarului de apartament cat si ale chiriasului.Situatia este in felul urmator: am inchiriat un apt. cu 2 camere in luna noiembrie 2011 cu valabilitate de sedere pana in luna august 2012. S-a inchiriat astfel: s-a dat un anunt la ziar, a aparut un intermediar care si-a luat comisionul pt. gasirea chiriasilor, s-a efectuat un contract neinregistrat cu un comun acord de ambele parti, s-a predat cheia chiriasilor iar eu a urmat sa parasesc casa.Am plecat in strainatate, iar luna aceasta ( aprilie2012) in loc sa primesc chiria,m-am trezit ca acesti chiriasi au plecat si au lasat casa fara sa anunte.Chiriasii au pretentia de a le da depozitul de 4mil. inapoi in conditia in care au lasat lumina,intretinerea neplatita. Ce este de facut in acest caz? Va multumesc!