Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament-obligatiile chiriasului si ale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament-obligatiile chiriasului si ale propr.

Buna ziua!
Sunt intr-o situatie in care as dori sa stiu avantajele si dezavantajele fie ale proprietarului de apartament cat si ale chiriasului.Situatia este in felul urmator: am inchiriat un apt. cu 2 camere in luna noiembrie 2011 cu valabilitate de sedere pana in luna august 2012. S-a inchiriat astfel: s-a dat un anunt la ziar, a aparut un intermediar care si-a luat comisionul pt. gasirea chiriasilor, s-a efectuat un contract neinregistrat cu un comun acord de ambele parti, s-a predat cheia chiriasilor iar eu a urmat sa parasesc casa.Am plecat in strainatate, iar luna aceasta ( aprilie2012) in loc sa primesc chiria,m-am trezit ca acesti chiriasi au plecat si au lasat casa fara sa anunte.Chiriasii au pretentia de a le da depozitul de 4mil. inapoi in conditia in care au lasat lumina,intretinerea neplatita. Ce este de facut in acest caz? Va multumesc!
In situatia in care nu exista contract de locatiune ,cu clauze concrete=drepturi si obligatii reciproc negociate si asumate de parti,va fi greu de solutionat legal
Incercati sa lamuriti amiabil cu locatarii termenii inchirierii spatiului
In situatia in care locatarii refuza sa achite c/v utilitati pentru perioada cat au utilizat spatiul de locuit,urmeaza sa retineti garantia din care eventual sa acoperiti parte din costurile neachitate de catre acestia
In viitor ,pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,care sa va poata asigura dreptul,unei eventuale actiuni in justitie,in situatia in care locatarii nu se achita de obligatiile contractuala negociate si asumate
ynocentta a scris:

In situatia in care nu exista contract de locatiune ,cu clauze concrete=drepturi si obligatii reciproc negociate si asumate de parti,va fi greu de solutionat legal
Incercati sa lamuriti amiabil cu locatarii termenii inchirierii spatiului
In situatia in care locatarii refuza sa achite c/v utilitati pentru perioada cat au utilizat spatiul de locuit,urmeaza sa retineti garantia din care eventual sa acoperiti parte din costurile neachitate de catre acestia
In viitor ,pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,care sa va poata asigura dreptul,unei eventuale actiuni in justitie,in situatia in care locatarii nu se achita de obligatiile contractuala negociate si asumate

Dar chiriasii ma pot da in judecata ca nu le inapoiez cei 4mil?