avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament-obligatiile chiriasului si ale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament-obligatiile chiriasului si ale propr.

Buna ziua!
Sunt intr-o situatie in care as dori sa stiu avantajele si dezavantajele fie ale proprietarului de apartament cat si ale chiriasului.Situatia este in felul urmator: am inchiriat un apt. cu 2 camere in luna noiembrie 2011 cu valabilitate de sedere pana in luna august 2012. S-a inchiriat astfel: s-a dat un anunt la ziar, a aparut un intermediar care si-a luat comisionul pt. gasirea chiriasilor, s-a efectuat un contract neinregistrat cu un comun acord de ambele parti, s-a predat cheia chiriasilor iar eu a urmat sa parasesc casa.Am plecat in strainatate, iar luna aceasta ( aprilie2012) in loc sa primesc chiria,m-am trezit ca acesti chiriasi au plecat si au lasat casa fara sa anunte.Chiriasii au pretentia de a le da depozitul de 4mil. inapoi in conditia in care au lasat lumina,intretinerea neplatita. Ce este de facut in acest caz? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Amorelina , utilizator 10:50, 1 Mai 2012
In situatia in care nu exista contract de locatiune ,cu clauze concrete=drepturi si obligatii reciproc negociate si asumate de parti,va fi greu de solutionat legal
Incercati sa lamuriti amiabil cu locatarii termenii inchirierii spatiului
In situatia in care locatarii refuza sa achite c/v utilitati pentru perioada cat au utilizat spatiul de locuit,urmeaza sa retineti garantia din care eventual sa acoperiti parte din costurile neachitate de catre acestia
In viitor ,pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,care sa va poata asigura dreptul,unei eventuale actiuni in justitie,in situatia in care locatarii nu se achita de obligatiile contractuala negociate si asumate
ynocentta a scris:

In situatia in care nu exista contract de locatiune ,cu clauze concrete=drepturi si obligatii reciproc negociate si asumate de parti,va fi greu de solutionat legal
Incercati sa lamuriti amiabil cu locatarii termenii inchirierii spatiului
In situatia in care locatarii refuza sa achite c/v utilitati pentru perioada cat au utilizat spatiul de locuit,urmeaza sa retineti garantia din care eventual sa acoperiti parte din costurile neachitate de catre acestia
In viitor ,pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,care sa va poata asigura dreptul,unei eventuale actiuni in justitie,in situatia in care locatarii nu se achita de obligatiile contractuala negociate si asumate


Dar chiriasii ma pot da in judecata ca nu le inapoiez cei 4mil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste varuitul? proprietarul sau chiriasul? panzi01 panzi01 Buna ziua.Sunt chiriasa iar proprietarul meu imi spune ca vrea sa-mi retina bani din garantia bunurilor pentru \"igienizare\" adica pentru varuit.Asta in ... (vezi toată discuția)
Dezinsectie gandaci de bucataria tzutzu0722 tzutzu0722 Cine plateste dezinsectia proprietarul sau chiriasul? (vezi toată discuția)
Obligatii chirias ladyana ladyana Buna ziua, Ma intereseaza care sunt obligatiile chiriasului care lipseste din apartamentul inchiriat o perioada de o luna,din motive personale.,contractul de ... (vezi toată discuția)