Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... obligatii chirias
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

obligatii chirias

Buna ziua,
Ma intereseaza care sunt obligatiile chiriasului care lipseste din apartamentul inchiriat o perioada de o luna,din motive personale.,contractul de inchiriere fiind valabil si corespunde perioadei de inchiriere.(au plecat acasa din cauza coronavirusuluji)
Nu sunt obligati sa si achite chiria si intretinerea?
Trebuie proprietarul sa i faca reduceri?
astept un raspuns.
Multumesc.
ladyana, utilizator
Nu-i obligat sa-i faca nicio reducere, insa are posibilitatea de a-i face dacă este un om bun la suflet!
Eventuale negocieri se pot face doar daca sunteti înțelegător,chiriașul.vine cu un motiv justificat etc.Practic nu aveti o obligatie legală.
Subscriu celor mai sus afirmate si completez cu mentiunea ca, in cazul unui litigiu ar fi vorba despre executarea/neexecutarea contractului de locatiune in conditiile unor cauze exoneratoare de raspundere ori in ipoteza unei impreviziuni. Daca cititi contractul dvs sigur veti gasi 2-3 randuri despre acest aspect. Cat priveste strict intrebarile dvs, si fara sa cunoastem alte amanunte, raspunsul poate fi: 1 DA, 2 NU.
Atat timp cat contractul de locatiune este in derulare locatarul are obligatia sa isi achite obligatiile contractual asumate indiferent daca locuieste sau nu in spatiul inchiriat
Daca partile nu au prevazut clauza in contract ,locatarul nu are temei legal sa nu isi achite chiria