Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Intr-un apartament unde nu locuiește ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Intr-un apartament unde nu locuiește nimeni, proprietarul ...

Buna seara!
Intr-un apartament unde nu locuiește nimeni, proprietarul tot are niste cheltuieli. Am inteles. Insa, daca apartamentul este închiriat, de ce chiriasul trebuie sa achite, ceea ce proprietarul achita oricum.
Va multumesc anticipat pentru răspuns!
Nu este o regula generala, se poate incheia acel contract de inchiriere in mai multe feluri. Se obisnuieste totusi ca acele cheltuieli de locuire sa le plateasca chiriasul. Care nu va plati fond de reparatii, de rulment, etc., ce tin de proprietar.
Obligatiile partilor in cazul inchirierii unui spatiu cu destinatia de locuinta sunt cele contratual asumate
In perioada de derulare contract de locatiune locatarul are obligatia sa achite cote lunare intretinere mai putin fonduri rulment si de reparatii
Chiriasul trebuie sa achite c/v obligatii lunare intretinere aferente apartament pe care il utilizeaza el nu proprietarul acestuia