Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste varuitul? Proprietarul sau chiriasul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste varuitul? Proprietarul sau chiriasul?

Buna ziua.Sunt chiriasa iar proprietarul meu imi spune ca vrea sa-mi retina bani din garantia bunurilor pentru "igienizare" adica pentru varuit.Asta in conditiile in care eu nu am primit apartamentul proaspat varuit. Ce pot face? Nu avem contract la Anaf.Avem doar un contract facut de agentia imobiliara prin care am inchiriat.
panzi01, utilizator
Clauzele =drepturi si obligatii asumate de catre locator si locator se consemneaza concret in contractul de locatiune-care in cazul dv nu exista
Legal,locatarul are obligatia sa predea spatiul inchiriat in starea tehnica de la preluare
Atat timp cat nu exista incheiat contract de locatiune cu clauze reciproc asumate,se impune sa negociati