avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1973 soluții astăzi
Forum Activitate kary0001

Activitate kary0001

Răspuns la discuția Contributii pensii, sanatate PFA
buna ziua, intr-un articol publicat astazi pe acest site am gasit urmatoarea informatie:
Daca venitul declarat este mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (2.117 lei), organul fiscal stabileste venitul baza de calcul la plafonul minim prevazut de lege, precizeaza actul normativ al ANAF. In schimb, daca venitul declarat este mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig (10.585 lei), organul fiscal stabileste venitul baza de calcul la plafonul maxim prevazut de leg

Prin urmare, chiar daca nu realizez venit de 8000 pe an, asta inseamna ca oricum ei calculeaza la venitul minim ?!
Buna seara. care este procedura in cazul unui contract de comodot valabil pentro o camera dintr-un apartament cu 2 camere ? care este procentul care se aplica sau cum trebuie calculat. va multumesc
Multumesc mult pentru sfaturi !!!
Va multumesc pentru raspunsul acordat. Din pacate nu am intrebat. A fost totul foarte rapid, dar mi-am dat seama ulterior. Si eu ce as putea sa fac in aces caz? Daca refuz sa depun la ei specimenul, e posibil sa nu mai colaboreze cu mine nu ?:) sau cum ar trebui sa ma comport !? Multumesc anticipat
Sau: sa zic k pot sa merg impreuna cu ei la notar. dar ei ulterior nu pot lua specimenul de la notar:) daca se cunosc?:) banuiesc k a lasa specimenul la birou e cam la fel cu a lasa foi stampilate in alb nu? :(
Buna ziua,
mi s-a solicitat specimentul de semnatura la un birou de traducere. Este legal? De ce au ei nevoie de specimenul de semnatura ?
Multumesc anticipat.