avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Adnana333

Activitate Adnana333

Răspuns la discuția Executare silita cand esti somer
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Executare silita cand esti somer
Este...contravaloarea unor rovignete neplatite la timp...
Răspuns la discuția Executare silita cand esti somer
Multumesc, eu as vrea sa nu ajung la o suma enorma. Probabil ca o sa ma angajez in viitorul foarte apropiat si oricum voi ajunge sa platesc acesti bani. Ma interesa daca situatia actuala ma poate ajuta sa aman, sa blochez cumva procesul de executare...Banuiesc ca datoria nu se va sterge niciodata si oricum va trebui sa o platesc...sau gresesc?
Am primit un titlu de executare silita de la o institutie a statului pentru suma de 1000lei. Stiu ca este o suma mica, dar cand esti somer si chiar ai depasit perioada de somaj si sumele mici par mari. Bunuri pe numele meu nu am, dar mi-e teama ca la aceasta suma sa nu se adauge inca pe atat din cheltuielile de executare. Exista vreo solutie in acest caz? Multumesc
Buna ziua,

Am si eu o problema: mi-am inregistrat sediusl socila al firmei la o casa de avocatura cu contract pe un an. Contractul a expirat,avocatul vrea sa vanda spatiul cuiva care doreste sa deschida el insusi o firma, fara a fi avocat. Avocatul meu sustine ca nu poate vinde spetiul daca sediul meu are statutul de "expirat" pt ca cel ce cumpara nu va putea deschide firma acolo. Spatiul este o garsoniera si av sustine ca legea permite existenta unei singure firme intr-o...camera. Daca ar fi fost ap. de 2 camere s-ar fi putut deschide 2 firme...Dorinta mea este sa inchid firma, fara sa mai trec prin schimbare de sediu, dar asta dureaza se pare 2-3 luni si avocatul nu ma poate astepta cu vanzarea imobilului. Imi poate cere depagubiri? El sustine ca da...contravaloarea avansului pe care l-a primit...Evident ca nu vrea sa trimita niciun document, mi le arata pe toate in instanta ca pana atunci sunt " confidentiale"...

Multumesc frumos