avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate skyclear

Activitate skyclear

Buna ziua,
Am intocmit un un contract de inchiriere (completat de mana pe un exemplar tipizat de pe internet) cu un posibil chirias, care nu a gost inregistrat la administratia financiara. In aceeasi zi ,dupa cateva ore , m-am reintalnit cu posibilul chirias si am convenit sa renuntam la contract . Astfel, cele doua exemplare au fost rupte de comun acord. Intrebare : daca posibilul chirias a facut o copie xeros de pe exemplarul lui,inainte de afi distrus, acea copie are valabilitate juridica ,pentru a ma forta sa inchiriez apartamentul sau ma poate da in judecata ?
Mentionez ca nu i-am dat cheile de la apartament si nici nu am primit bani de la el.
Multumesc.
Buna ziua,
Am convenit un contract de inchiriere(tipizat de pe internet) completat de mana in 2 exemplare intre mine si posibilul chirias. Acest act nu este inregistrat si autentificat la notar. Contractul va intra in vigoare pe 15 mai a.c. Nu are anexat nici un act de proprietate, doar adresa apartamentului de inchiriat, adresa de domiciliu a proprietarului, precum si cea a celui ce inchiriaza.
1.Poate fi el folosit la obtinerea vizei de flotant la Evidenta populatiei?
2. In caz ca doresc sa anulez acest contract da mana(reziliere inainte de 15 mai) (deoarece am acum serioase dubii despre posibilul chirias) poate acest contract fi folosit pentru a ma obliga sa mai inchiriez? Eu chiar sunt convins ca as face o prostie.
3, Ce efecte jurudice in dauna mea poate avea acest contract ?

Multumesc, si astept raspuns.
Cu stima,
Lucian Ioan