avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate IONEL-1972

Activitate IONEL-1972

Răspuns la discuția CONCEDIU CRESTERE COPIL
casnica
BUNA SEARA- am si eu o nelamurire sant angajata din luna martie anu curent si in luna septembrie am nascut as dori sa stiu daca
ma incaderz pentru a beneficia de cresterea copilului 2 ani
din cate am auzit chiar daca nu lucrezi primesti 85% din minium pe ecionomie.
va rog sa ma ajutati ami da rspuns sa stiu ce este de facut
va multumesc si astept raspuns va doresc toate cele bune
La revedere
as dori sa ma indrumati ce este de facut, precizez urmatoarele mai jos : - am fost infiat de catre sora tatalui meu natural in anul 1980 cu decizia nr 92 cu toate efectele firesti aveam pe atunci varsta de 8 ani in anul 1985 mia murit mama mamei care ma infiat, dupa 1 an sa facut succesiunea dupa moartea ei la acea succesiune a participat tatal meu cel natural unchiul si mama cea care ma infiat ei fiind 3 frati si fiind o casa parinteasca eu pe atunci nu stiam de parinti mei naturali . sau ca sant infiat ! ,, tatal meu cel natural si unchiul prezenti la acea succesiune , partea lor ce li se cuvenea ca drept mostenire a semnato in favoarea mea amandoi din spusele lor dupa un timp mama cea care ma infiat sa casatorit cu un tip cu 20 de ani mai tanar decat dumneaei dupa o perioada indelungata sau casatorit legitim , dupa 10 ani a murit tatal mamei cea care ma infiat . eu avand pe atunci varsta de 27 de ani eu nu stiam nimik de acceasta succesiune ceau facut sau ce sa intamplat , reamintesc ca tatal cel natural este prezent in viata la ora actuala si nu a fost chemat la aceea succesiune dupa moartea tatalui lui . in anul 2006 a decedat mama care ma infiat mentionez ca a ramas in acea casa tipul cu care sa casatorit ea adica sotul ei , va mentionez ca nu am facut succesiunea dupa mama cea care ma infiat stiind ca am si eu drept din aceea casa ea nemai avand alti copii. de cand a murit mama cea care ma infiat el nu mai are nici o legatura cu mine si a vandut casa acum 2 luni fara sa ma anunte si pe mine am auzit de la consateni din sat . oare nu am si eu nici un drept acolo ? nici o cota anume de pe mama cea care ma infiat ? afland ca un copil infiat are aceasi drepturi ca si un copil natural , oare putea mama cea care ma infiat sai dea toata mostenirea si eu ca copil infiat sa raman pe drumuri ? nu stiu cum a procedat de a vandut casa fara sa ma anunte , doresc o indrumare si ce pasi sa parcurg ca sami recapat drepturile , mentionez ca am certificat de nastere cu mentiunile facute in anul in care ma infiat si pe certificat si pe buletin apar numai cu mama cea care ma infiat . as dori sa aflu cum de sa ajuns acest tip sa vanda casa fara mine . raman cu speranta ca mesajul meu va fi citit de mai multi consultanti si o sa ma indrume si pe mine ce este de facut ca sa pot sami recapat drepturiile . va multumesc . la revedere !