avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate sarabana

Activitate sarabana

Răspuns la discuția Decizii ANAF
Multumesc M-ati putea ajuta cu un link sau o cale pentru a le vizualiza?

Specific, m-ar interesa daca organele de control fiscal au realizat pana acum controale in urma carora s-au aplicat dispozitiile art. 7 alin (1) pct. 2.1, 2.2 Cod Fiscal, respectiv recalificarea unei activitati independente in dependenta.

Multumesc inca o data,
Discuție Decizii ANAF
Buna ziua,

Stiti cumva daca exista pe site-ul ANAF-ului deciziile luate de acestia in urma controalelor fiscale?

Multumesc,
Răspuns la discuția Lipsa notificare creditor
Multumesc pentru promptitudine si pentru raspunsul complet.

Din pacate, insolventa e foarte la indemana pentru debitorii de rea creadinta..

O zi faina!
Răspuns la discuția Lipsa notificare creditor
Multumesc pentru raspunsuri.
Motivul pasivitatii noastre a fost o continua schimbare de personal in firma. Oricum, eu nu am inteles de ce totusi nu am fost notificati de lichidatorul respectiv.
Publicarea in BPI este opozabila tertilor si nu mai poate fi atacata lipsa notificarii?
(avand in vedere faptul ca eram un creditor care se cunoastea chiar daca debitorul nu a predat documentele contabile lichidatorului)
Multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Debitor cu facturi emise in 2003, 2004. L-am actionat in 2006 pe calea somatiei de plata. Actiunea a fost admisa. In momentul in care am dorit sa punem in executare hotarare, am aflat ca societatea s-a dizolvat conf. art. 237 Lg. 31/1990.
Am solicitat Reg. Com. numirea unui lichidator care s-a numit in nov 2006.

Intre timp, nu am mai primit nimic si nici nu s-a incercat aflarea vreunei informatii (schimbari de personal).

Acum, am consultat portalul tribunalului - pentru societatea debitoarea s-a inchis procedura falimentului si s-a antrenat raspunderea patrimoniala a debitorului (irevocabile). Debitorul nu a pus la dispozitia lichidatorului documentele contabile, asa ca nu am fost notificati.
Hotarea privind raspund patrim o sa fie pusa in executare de ANAF.

Administratorul si asociatul acestei societati este solvabil. Mai are o societatea foarte profitabila. As dori sa stiu daca in acest moment se mai poate face ceva impotriva administratorului/asociatului pentru recuperarea debitului.

Multumesc anticipat,


Răspuns la discuția Calcul - Diurna 2011 - Amsterdam
Da, din punctul de vedere al deductibilitatii fiscale 2,5 x 30,19 euro/zi.
Răspuns la discuția Calcul - Diurna 2011 - Amsterdam
Diurna externa acordata de agentii economici privati trebuie sa fie cel putin egala cu cea prevazuta de HG 518/1995 (ce reglementeaza nivelul diurnei pentru salariatii institutiilor publice) conform Contractului colectiv de munca 2007-2010 (care pare a mai fi in vigoare..)
Nivelul diurnei externe pentru Olanda, conform HG 518/1995, este, in acest moment, de:
35 euro x 0.75 (diminuare conform Legii nr. 118/2010) x 1.15 (crestere conform Legii nr. 285/2010, art. 10) = 30.19 euro
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu un model de fisa a postului pentru functia de Tehnician Mecanic.

Multumesc,
Răspuns la discuția Regim tichete carburant
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Regim tichete carburant
Multumesc frumos.. Stiti cumva daca regimul lor, destinatia exclusiva de mijloc de plata a carburantului, este reglementata de vreun act normativ?