Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Regim tichete carburant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Regim tichete carburant

Buna ziua,

Societatea la care lucrez a primit de la un colaborator tichete carburant rompetrol, facturate de acesta desi nu este nici benzinarie, nici rafinarie.
La randul nostru, am dori sa compensam cu anumiti furnizori prin aceste tichete, insa nu stim daca le putem factura. Obiectul nostru de activitatea este comert cu ridicata produse industriale.

Stiti cumva unde as putea gasi regimul juridic si fiscal al acestor tichete de carburant?

Va multumesc,
Tichetele de carburanti trebuie privite ca un fel de "bani" limitati ca utilizare cu care nu poti cumpara decat ce-i inscris pe ele. Ca urmare, nu sunt decat mijloace de plata; ma duc la benzinarie, pun combustibil in rezervor, mi se elibereaza bon fiscal sau factura si pentru acestea mijlocul de plata este reprezentat de tichetele de carburanti obtinute ca urmare a unei compensari, etc.
Multumesc frumos.. Stiti cumva daca regimul lor, destinatia exclusiva de mijloc de plata a carburantului, este reglementata de vreun act normativ?

Nu este si nici nu e obligatoriu sa fie reglementata. Aceste tichete, ca si cardurile speciale in eliberate in acest scop, se dau de firmele care comercializeaza combustibili pentru fidelizarea clientilor.

In contabilitate se inscriu in contul 5328 "Alte valori".
Multumesc frumos pentru raspunsuri