avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate istoichina

Activitate istoichina

Doresc sa transcriu dreptul de proprietate al unui vehicul de pe firma tatalui meu pe numele meu.
Imi puteti spune va rog de ce acte am nevoie si ce procedura trebuie urmata?
Este necesara identificarea la RAR?
Va multumesc anticipat!
Se poate face o cerere pentru inregistrare in scopuri de TVA si in Romania?
Sau acum ca sunt inregistrat asa nu pot deveni platitor de TVA in Romania decat dupa depasirea plafonului?
Detin o microintreprindere, care de la infiintare a fost neplatitoare de TVA.
In perioada urmatoare voi efectua exporturi si importuri, astfel m-am inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari si am devenit platitor de TVA pentru tranzactiile intracomunitare.
Intrebarea mea este pentru ce va trebui si cand va trebui sa platesc TVA.
Am inteles ca atunci cand fac un export voi emite o factura fara TVA, deci in acest caz nu se plateste TVA.
Mi s-a spus deasemenea de catre contabila ca voi plati TVA pentru bunurile achizitionate din UE si ca il voi plati la achizitionare, dar ca acest TVA platit il voi putea recupera prin depunerea formularului 318.
Ceea ce inseamna ca practiv nu va fi platit TVA nici la export nici la import. Intrucat cifra de afaceri va fi sub plafonul de platitor de TVA, in tara nu va trebui sa devin platitor de TVA.
Va rog sa imi spuneti daca am fost informat corect si daca aceasta varianta, de platitor de TVA doar intracomunitar este cea mai buna pentru mine.
In acest fel ar trebui sa pot oferi la un pret mai mic in Romania produsele achizitionate din UE, deoarece nu ar trebui sa platesc TVA (defapt platesc TVA dar il recuperez prin depunerea formularului 318).

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția TVA operator intracomunitar
Iar TVA-ul colectat la vanzare va fi platit catre stat, corect?
Doresc sa înființez o societate care va avea ca activitate principala importul si distributia de jucarii din Germania.
Firma va fi platitoare de TVA si am inteles ca va fi inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari.
Va trebui sa platesc TVA in Romania la achizitia produselor din Germania?
Sau voi vira TVA catre stat doar ce TVA-ul incasat de la clienti la vanzarea produselor?