avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA operator intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA operator intracomunitar

Doresc sa înființez o societate care va avea ca activitate principala importul si distributia de jucarii din Germania.
Firma va fi platitoare de TVA si am inteles ca va fi inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari.
Va trebui sa platesc TVA in Romania la achizitia produselor din Germania?
Sau voi vira TVA catre stat doar ce TVA-ul incasat de la clienti la vanzarea produselor?
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 16:45, 9 Mai 2012
In general tranzactiile intracomunitare sunt supuse sistemului simplificat de taxare(taxare inversa). La achizitie nu veti plati TVA, dar la vanzare in tara veti colecta TVA.
Iar TVA-ul colectat la vanzare va fi platit catre stat, corect?
Daca la sfarsitul perioadei de raportare TVA colectata este mai mare decat TVA dedusa aveti de plata TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platitor de tva cu taxare inversa portocala142002 portocala142002 Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara ... (vezi toată discuția)
Achiziþie intracomunitarã de rãpiþã boda_meli boda_meli Buna ziua, Am o achizitie intracomunitara de rapita, pe factura scrie vanzare cu drept de deducere, TVA+ul se plateste de client. Fiin vorba de cereale, ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa - operator de jocuri de noroc srl (activitate nepurtatoare de tva) stanciu.ana stanciu.ana Buna ziua, Suntem un SRL operator de jocuri de noroc si avem achizitii din UE pentru inchiriere de aparate de joc (slot machine). Ambele societati sunt ... (vezi toată discuția)