Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA operator intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA operator intracomunitar

Doresc sa înființez o societate care va avea ca activitate principala importul si distributia de jucarii din Germania.
Firma va fi platitoare de TVA si am inteles ca va fi inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari.
Va trebui sa platesc TVA in Romania la achizitia produselor din Germania?
Sau voi vira TVA catre stat doar ce TVA-ul incasat de la clienti la vanzarea produselor?
In general tranzactiile intracomunitare sunt supuse sistemului simplificat de taxare(taxare inversa). La achizitie nu veti plati TVA, dar la vanzare in tara veti colecta TVA.
Iar TVA-ul colectat la vanzare va fi platit catre stat, corect?
Daca la sfarsitul perioadei de raportare TVA colectata este mai mare decat TVA dedusa aveti de plata TVA.