Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziþie intracomunitarã de rãpiþã
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziþie intracomunitarã de rãpiþã

Buna ziua,
Am o achizitie intracomunitara de rapita, pe factura scrie vanzare cu drept de deducere, TVA+ul se plateste de client.
Fiin vorba de cereale, aceasta achizitie se inregistreaza cu taxare inversa?
Va multumesc anticipat,
Melania
Orice achizitie intracomunitara intre 2 parteneri platitori de tva se inregistreaza cu taxare inversa, pt ca asa cum prevede art 132 1, alin 1 "(1) Locul achiziţiei intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor."

Pt ca v-au facturat fara tva, banuiesc ca sinteti inregistrati in ROI.

Inregistrati in decontul 300 la rindul 5, 5.1, 17, 17.1.
Depuneti decl 390 pina in 25 luna urmatoare. Daca sinteti platitor de tva trimestrial trebuie sa treceti la perioada lunara.

La vinzare aplicati masurile de simplificare (taxare inversa), cu respectarea prevederilor art 160 din codul fiscal (aceste masuri de simplificare se aplica numai in interiorul tarii asa cum prevede alin 5).
daca sunteti platitor de TVA, achizitia pe care spuneti ca o realizati se incadreaza ca si achizitie intracomunitar[, deci nu aveti obligatia sa platiti TVA furnizorului din alt stat membru.
In momentul livrarii de catre dvs. facturarea se va realiza ca si pentru rapita achizitionata din tara sau productie proprie