Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara de piese
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara de piese

Buna ziua ,sunt inregistrat in ROI si am achizitionat din Ungaria de la o firma (care e inregistrata si ea in ROI ) piese auto in valoare de 1365 euro .Unde trec in decontul de tva aceasta factura?
Buna ziua, valoarea facturii o treceti la randurile 5 ; 5.1 ; 17 si 17.1 (achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care:). Bineinteles, factura o treceti si in declaratia 390 la achizitii intracomunitare.
Adica trebuie sa platesc tva aferent acestei facturi de 24 %???:O
Nu trebuie sa platiti TVA. Cele doua sume se compenseaza.
Va multumesc pentru raspuns.:)