avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Furnizor fara cod valid de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Furnizor fara cod valid de TVA

Buna,
Firma din Romania, platitoare de TVA, achizitioneaza servicii de transport de la un furnizor din Ungaria. Furnizorul nu are cod valid de TVA. Prestarea de servicii are loc in Romania. Cum se procedeaza, cum se inregistreaza operatiunea? Initial am crezut ca ar fi vorba de un import, se calculeaza TVA, si se plateste la bugetul de stat. Insa, am sunat la finante, si mi-au zis, ca se inregistreaza cu taxare inversa, deoarece furnizorul are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA inainte sa efectueze prestari de servicii intracomunitare.
Daca cineva a intalnit o asemenea situatie, va rog sa-mi scrie :D
Multumesc,
Melania
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 07:38, 15 Iulie 2010
prestatorul din ungaria ce aplica regimul special de scutire pentru inreprinderile mici din tara sa este obligat sa se inregistreze in scopuri tva pentru prestarea acestor servicii intracomunitare, iar dvs. inregistrati taxare inversa.
Deci sa inregistrez cu taxarea inversa, se declara in declaratia 390 ca achizitie intracomunitara de servicii.
O alta intrebare: am o factura de la un notar din Ungaria, tot fara TVA, nu are cod valid de TVA, dar din moment ce prestarea de servicii are loc in Ungaria, nu se inregistreaza cu taxare inversa, asa-i? Aceasta factura se inregistreaza in declaratia 390? Dar in decontul 300, unde se inregistreaza?
Multumesc:)
ce reprezinta factura?
boda_meli a scris:

O alta intrebare: am o factura de la un notar din Ungaria, tot fara TVA, nu are cod valid de TVA, dar din moment ce prestarea de servicii are loc in Ungaria, nu se inregistreaza cu taxare inversa, asa-i? Aceasta factura se inregistreaza in declaratia 390? Dar in decontul 300, unde se inregistreaza?
Multumesc:)


Este o tranzactie care nu intra in sfera intracomunitara din punct de vedere ale TVA.
Factura este de la un notar, presupun ca reprezinta legalizarea unei semnaturi, de aceea am zis, ca prestarea de servicii are loc pe teritoriul ungar. Nu se inregistreaza cu taxare inversa, se trece in 390? si nu stiu in 300 unde se pune...

Alte discuții în legătură

Factura din polonia cu tva 19% MuscaAnca MuscaAnca Am primit o factura din Polonia, in lei, cu TVA romanesc 19%. Furnizorul nu are inscris pe factura cod de TVA romanesc. Codul de TVA polonez e valid in VIES. ... (vezi toată discuția)
Tva servicii natalia2010 natalia2010 Buna ziua. Ma confrunt co o situatie in legatura cu TVA-ul serviciilor si va rog sa ma ajutati. Intrebarea1. O societate din Romania (platitor de TVA) ... (vezi toată discuția)
Achiziþie intracomunitarã de rãpiþã boda_meli boda_meli Buna ziua, Am o achizitie intracomunitara de rapita, pe factura scrie vanzare cu drept de deducere, TVA+ul se plateste de client. Fiin vorba de cereale, ... (vezi toată discuția)