avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate kinder27

Activitate kinder27

Răspuns la discuția concedieri colective
Multumesc.
Buna ziua! Situatia se prezinta astfel: in institutia unde lucrez urmeaza sa se faca concedieri colective; se vor tine niste evaluari ( test grila+interviu+ memoriu de activitate) pe baza carora se va hotari cine pleaca. Eu m-am intors din CIC de 1 an in mai 2012, si conform legii nu pot fi concediata pana in dec 2013 ( un an fiind in plata suplimentului de insertie si 6 luni dupa aceea). Puteti sa- spuneti cum se va proceda in cazul meu? Multumesc.
Aveti dreptate. Dar ce nu inteleg eu este urmatorul lucru: am nascut sub incidenta legii intrata in vigoare de la 1 ian 2011 cu varianta 1 an sau 2. Dar prevederea cu 6 ore apartine unui contract aparut in 2007-2010, deci anterior, cand mamicile nu aveau optiune, stateau 2 ani.
Iar contractul pe unitate s-a "innoit" fara ca cineva sa se gandeasca sa aduca cele doua acte la un acord comun; adica mi se pare ca sunt paralele cand de faprt ar trebui sa se intersecteze undeva.
Nu stiu daca am fost suficient de explicita, dar mi se parea normal ca pana si OUG 96/2003 sa fie modificata in acord cu noua lege din 2011, si sa prevada clar sitatii pentru cele doua variante de CCC. mULTUMESC.
Multumesc!
A expirat la sfarsitul lunii aprilie dar s-a renegociat si semnat. Urmeaza ca saptamana viitoare sa fie publicat pe site-ul institutiei, dar am inteles ca este aproape identic, modificarile nu vizeaza art. 63, cel care este identic cu art. 17 citat mai sus. Va multumescdin suflet pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns. Dar vreau sa va intreb :nu se aplica art17 din CCM 2010-2014? De ce se face referire la OUG96/2003?
art. 17" Salariata care renunta la concediul legal de crestere a copilului pana la 2 ani beneficiaza de o reducere a duratei normale a programului de lucru cu 2 ore pe zi fara ai fi afectate salariul de baza si vechimea in munca"
Un articol identic se regaseste si in CCM al institutiei in care lucrez!
Multumesc!
Am dreptul la program de sase ora la revenirea din concediu de crestere copil, pana la implinirea varstei de doi ani ? Mentionez ca am nascut in mai 2011 si am optat pentru concediu de un an ! Multumesc frumos.