avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2030 soluții astăzi
Forum Activitate FRANCISC59

Activitate FRANCISC59

Buna ziua
Doresc sa aflu daca exista posibilitatea de obtinere de grupa de munca acum inainte de pensionare pentru o activitate desfasurata in trecut 1980-1990 intr un domeniu periculos - in speta pompier la o fabrica de mobila si chibrituri - conducerea de atunci nu a incadrat aceasta activitatea in grupa II a

Multumesc !
În decembrie 2010 am împrumutat o suma de bani unui vecin pe o perioada de 4 luni
La data împrumutului cel împrumutat întocmit un proces verbal de mâna in care a specificat buletinul , data imprumutului, suma împrumutată în cifre şi litere si de asemenea data până la care va înapoia banii . Predarea banilor s-a făcut în prezenţa unui martor care de asemenea a semnat actul respectiv. Problema este că până în prezent nu a restituit suma împrumutată.
Prin ce modalitate pot recupera banii împrumutaţi?
Răspuns la discuția Viceprimar / consilier local
Stimate domn ! Am pus intrebarea aceasta deoarece intr un loc (art13 citat) scrie asa dar in alt loc scrie altfel :I. Art. 57 alin. (7) din Legea nr. 215/2001 nominalizează expres unica incompatibilitate
existentă în raportul juridic dintre calitatea de viceprimar cu cea de consilier local:
„viceprimarul îşi păstrează statutul de consilier local, fără a beneficia de indemnizaţia
aferentă acestui statut”.
Rog explicatie la urmatoarea problema>
Sunt pe locul 4 in lista de consilieri locali a unui partid . In urma voturilor obtinute primii trei consilieri vor intra in viitorul consiliu local.
Intrebarea mea este : in cazul in care unul din cei 3 consilieri din acest partid va fi ales viceprimar atunci eu voi intra in locul acestuia ca si consilier ? - la alegerile precedente asa a fost
Multumesc
Buna ziua ! Sunt consilier in Consiliul local intr o comun din partea UDMR. La alegerile locale din 10 iunie 2012 sunt pe lista de consilier locali la PDL.
Datorita acestui fapt primarul comunei mi a comunicat ca nu voi mai primi indemnizatia de sedinta pentru luna mai si iunie pentru ca am trecut de la un partid la altul, in ciuda faptului ca sunt si presedinte de sedinta in ultimele doua sedinte din aceasta legislatura. Rog lamuriri in aceasta problema - daca este reglementat prin lege sau este un abuz din partea primarului.

Multumesc !