avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Florenta123

Activitate Florenta123

In cazul meu, decizia de desfacere a casatoriei a fost luata in urma cu cateva luni de o instanta romaneasca. Insa, sotului din strainatate nu i-a fost comunicata decizia prin posta cu confirmare de primire. Azi am fost la grefiera pentru a asigura traducerea deciziei, iar maine o voi duce la instanta.
In acest caz, cele 30 de zile necesare pentru legalizarea deciziei sunt cele de la pronuntarea instantei sau de la semnarea de catre sot a confirmarii de primire? Au fost situatii in care confirmarea de primire a ajuns inapoi la instanta cu o intarziere considerabila.
Da, procedura de citare este indeplinita de doua ori.
Am mai depus la dosar si o declaratie autentificata a sotului prin care isi da acordul, spune ca a fost informat in privinta termenelor.
Termenul 22.06 este cel de judecata sau doar de informare?
Ce vrea sa insemne asta?
18/05/2012 Încheiere
Solutie: respinge excepţia necompetentei instantelor romane, acorda termen pentru continuarea judecatii in data de 22.06.2012

Adica, e incheiere sau continuarea judecatii?
Locuiesc incontinuare la aceeasi adresa.
O scurta perioada de timp inseamna 1 luna (poate putin mai mult), dupa care sotul a plecat din Romania.

Amana pronuntarea = se mai gandeste ~ poate fi si o pronuntare de desfacere a casatoriei?
Am facut de-a lungul a trei sedinte de judecata absolut tot ce a cerut judecatorul (am tradus cererea, citatia si alte documente pe care le-am depus la grefier, am trimis pe cheltuiala mea citatia tradusa, a ajuns confirmarea de primire pentru citatie la adesa judecatoriei, am depus declaratia autentificata notarial in SUA a sotului).
Daca era o problema de competenta, nu ar fi fost normal sa o spuna de la bun inceput?
Schimbarea judecatorului a schimbat complet cursul procesului.
Multumesc pentru raspuns!
Ca sa spun drept, asteptam o „veste buna”, pentru ca atat eu, cat si sotul din SUA am fost de buna credinta.
Revin dupa pronuntare.
A mai aparut ceva nou:
Amână pronunţarea
Solutie: amana pronuntarea pentru data de 18.05.2012

Asta ce ar vrea sa insemne?
Exista vreo posibilitate ca judecatoarea sa-si dea seama ca a gresit si sa revina asupra pronuntarii, desfacand casatoria? Sau a ramas sa se lamureasca unde/cum declina competenta?



@romascanu: a ramas in pronuntare
AN-CON: Nu aparut nimic inca pe portal, dar stau cu ochii pe el.

Revin cum am mai multe detalii.
Asta vom face, fara discutie.
Exista posibilitatea ca dupa pronuntarea in sala si redactarea sentintei, judecaroarea sa isi dea seama ca a gresit sa sa decida altfel?
Adica... sa nu decline competenta in sentinta redactata?
Instanta din SUA. Eu nu am fost niciodata acolo!
Halucinant!
Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american.
Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.
Am probat citarea in SUA prin Confirmarea de primire (Cartonasul rosu), care a ajuns la instanta (trimisa pe adesa Judecatoriei) si care se afla la dosar
Am mai depus la dosar o declaratie a sotului din SUA - legalizata cu stampila notarului - prin care acesta confirma informarea cu privire la termenele de judecata si isi da acordul pentru desfacerea casatoriei.
Totusi, la ultimul termen (cel de azi), judecatoarea a spus ca declina competanta instantei si a ramas astfel in pronuntare (a spus ca, citez> avand in vedere ca sotul este cetatea strain).
Ce implica acest lucru? Ce pot face mai departe, pentru a grabi lucrurile?
Nu stiu cum va suna decizia, dar ma roade curiozitatea.