Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atac declinare competenta divort cetatean strain
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atac declinare competenta divort cetatean strain

Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american.
Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.
Am probat citarea in SUA prin Confirmarea de primire (Cartonasul rosu), care a ajuns la instanta (trimisa pe adesa Judecatoriei) si care se afla la dosar
Am mai depus la dosar o declaratie a sotului din SUA - legalizata cu stampila notarului - prin care acesta confirma informarea cu privire la termenele de judecata si isi da acordul pentru desfacerea casatoriei.
Totusi, la ultimul termen (cel de azi), judecatoarea a spus ca declina competanta instantei si a ramas astfel in pronuntare (a spus ca, citez> avand in vedere ca sotul este cetatea strain).
Ce implica acest lucru? Ce pot face mai departe, pentru a grabi lucrurile?
Nu stiu cum va suna decizia, dar ma roade curiozitatea.
Florenta123, utilizator
In favoarea carei instante si-a declinat competenta?
Instanta din SUA. Eu nu am fost niciodata acolo!
Halucinant!
Florenta123, utilizator
Ciudat, foarte ciudat...! Atacati sentinta .
Asta vom face, fara discutie.
Exista posibilitatea ca dupa pronuntarea in sala si redactarea sentintei, judecaroarea sa isi dea seama ca a gresit sa sa decida altfel?
Adica... sa nu decline competenta in sentinta redactata?
S-a pronuntat!? Ori a ramas in pronuntare?

Diferenta este ca de la cer la pamant.

Si eu ma-nvart in jurul topicului acestuia de cand l-ati scris, dar evit sa ma pronunt (inca) pentru ca nu prea inteleg exact despre ce e vorba.

Asteptam sa vad ceea ce s-a zis (solutia pe exceptia invocata) si nu ceea ce credeti ca s-ar fi zis.

O instanta romana nu poate sa decline...in america pe dreapta.
Ori ajunge la concluzia ca nu sunt competente instantele romane, dar atunci respinge cererea. (nu declina in nicio america).
Ori ajunge la concluzia ca sunt competente instantele romane, dar in acest caz ar putea sa constate ca o alta instanta romana ar fi cea competenta. (aici poate sa decline).

Declinarea la care se gandea instanta s-ar putea sa fie catre o instanta romana din alta localitate.

Ia sa vedem! Sunt curioasa... caci stau bine cu "ghicitul" (corelarea informatiei oricat de putina)
romascanu, moderator