Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces de divort

Buna ziua. Eu sunt plecata in strainatate. Anul acesta in februarie cand am fost i tara am deschis proces de divort si am imputernicit avocatul sa ma reprezinte. S-a facut citarea paratului la ultimul domiciliu dar postasul a scris pe plic ca persoana respectiva nu mai locuieste la adresa si este plecat in strainatate. Instanta poate sa decline competenta daca nu are acordul paratului pentru a se judeca procesul?
Buna ziua,
Daca aveti avocat de ce nu-l intrebati pe el?
Instanta poate sa solicite ca sa de efectueze procedura de citare in strainatate sau prin mica publicitate.
Declinarea competentei se poate dispune daca instanta s-a autosesizat si a constatat ca nu este competenta probabil teritorial si pentu asta nu-i trebuie acordul partilor.
avocatul imi tot spune ca este nevoie de acordul paratului pentru a se judeca dorasul la instanta respectiva. De nu va exista acest acord scris dosarul se va trimite la urmatoarea instanta de judecata competenta care nu este pe raza aceluiasi judet. Nu exista solutie sa se judece dosarul?
as dori sa stiu de cate ori se poate amana cauza

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărât că, în conformitate cu art. 130 alin. (3) C. proc. civ., în cazul încălcării normelor de competenţă teritorială, în afară de cea exclusivă, excepţia de necompetenţă de ordine privată (relativă) poate fi invocată numai de către pârât şi numai prin întâmpinare sau, dacă întâmpinarea nu este obligatorie, cel mai târziu la primul termen de judecată la care părţile sunt legal citate în faţa primei instanţe.

Prin urmare, instanţa nu poate să invoce din oficiu excepţia necompetenţei teritoriale, întrucât, potrivit art. 129 alin. (3) C. proc. civ., necompetenţa în această situaţie este de ordine privată, şi nici reclamantul, deoarece art. 130 alin. (4) C. proc. civ. prevede că, dacă necompetenţa nu este de ordine publică, partea care a făcut cererea la o instanţă necompetentă nu va putea cere declararea necompetenţei. (Decizia nr. 1699 din 18 iunie 2015 pronunţată în recurs de Secţia a II-a civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie având ca obiect conflict negativ de competență)

Potrivit art. 915 alin. (2) C. proc. civ., dacă nici reclamantul și nici pârâtul nu au locuința în țară, părțile pot conveni să introducă cererea de divorț la orice judecătorie din România, în lipsa unui astfel de acord cererea de divorț fiind de competența Judecătoriei sectorului 5 București.

cu riscul de a parea grea de cap sa inteleg ca actiunea de divort nu va avea nici o rezolvare