avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate dodan

Activitate dodan

Răspuns la discuția Noul cod penal
Multumesc pentru raspuns.
Este vorba de o cunostinta si din cate am inteles in luna aprilie urmeaza sa mai aiba o infatisare (sper sa ma exprim corect).
In momentul acesta este liber si asteapta rezultatul din aprilie
Discuție Noul cod penal
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca conform noului cod penal o pedeapsa de 8 luni din 2011 cu suspendare si 6 ani cu executare pentru aderare la grup infractional si frauda informatica se incadreaza la art 80 renuntarea la aplicarea pedepsei.
Multumesc si astept un raspuns.
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca dupa perioada (9 luni) de incasare a indemnizatiei de somaj se mai incaseaza acel ajutor de somaj. Stiu ca mama mea dupa perioada de somaj de 12 luni a mai incasat 6 luni jumatate din valoarea somajului (asta se intampla acum mult timp).
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare. Este adevarat ca daca tatal copilului beneficiaza de stimulentul de 500 lei nu poate sa isi dea demisia de la firma angajatoare timp de 2 ani?
Buna ziua,
Doresc sa ma ajute cineva in legatura cu anumite nelamuriri pe care le am.
Situatia mea este urmatoarea; in momestul de fata sunt in somaj si am aflat ca sunt insarcinata. Somajul meu se termina in luna linie si eu trebuie sa nasc prin luna noiembrie. Stiu ca pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil trebuie sa ai un venit in ultimele 12 luni pana la nasterea copilului.
In cazul meu dupa ce termin somajul si pana nasc am o perioada de 5 luni in care nu voi mai avea venit (de angajat nu cred ca am vreo sansa, cine angajaza femeie insarcinata).
Am auzit ca exista o varianta sa ia indemnizatia de crestere copil sotul care este angajat fiind unic intretinator.
Exista vreo varianta in cazul meu?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra