avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate pauldrg

Activitate pauldrg

Va multumesc. Cu stima.
Buna seara, va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: am un angajat cu contract pe perioada nedetrminata (vechime 6 luni). Totodata ii decontez si transportul pt.ca nu locuieste in localitate. In urma cu 10 zile, mi-a trimis un SMS ca este la doctor si apoi tacere. Dupa 3 zile l-am intrebat eu cum se simte si mi-a spus ca ia antibiotice si vine la serviciu de abia saptamana urmatoare. Concediu medical nu are, pt.concediu legal nu are cerere. Tot el s-a dat de gol ca si-a rezolvat niste acte in aceasta perioada, deci m-a cam mintit. Sunt o fire concesiva dar MINCIUNA nu o accept. Intrebare: se poate desface contractul individual pe motive disciplinare? Nu este chiar prima abatere, au mai fost cateva mai marunte, dar in doar 6 luni.... Nici nu vreau sa desfiintez postul ca eu chiar am nevoie de mai multi angajati, dar persoane pe care sa ma pot baza. Va multumesc anticipat.
Avem contract de administratie cu o firma secundara a dezvoltatorului care factureaza utilitatile + cheltuieli spatii comune. Nu avem asociatie de proprietari.
Este adevarat ca au fost cateva situatii in care canalizarea a refulat in apartamente, chiar si la et.IV, la mine.
Dar, fiind proprietar, nu am in proprietate si sist.de canalizare, macar din apartamentul meu?
Fraza exacta din adresa lor este: " Ca urmare a celor mentionate, echipa Avangarden va incepe lucrarile de redimensionare si curatare a instalatiei de canalizare din blocul dvs" deci observatia dvs.cu viciu ascuns este exacta.

Va multumesc pt.sfaturi.
Cu stima,
Nu stiu daca postez bine dar am o intrebare legata de drepturile de a dispune cheltuieli a dezvoltatorilor imobiliari si anume:
In 24.08.2018 am primit prin posta o instiintare referitoare la refacere sistem canalizare, in care se spune ca datorita faptului ca in zona s-a construit foarte mult, canalizarea orasului a devenit subdimensionata. Ca atare, dezvoltatorul va incepe de luni 27.08.2018 refacerea ghenelor in apartamentele pe care el le-a construit si vandut in urma cu 8 ani si refacerea sistemului de canalizare din demisoluri. Pt.asta trebuie sa achitam 200 EUR+TVA. Fara nici o alta discutie!
Intrebarea mea este: chiar trebuie sa achitam tot ce considera el ca este util? Acum 3-4 luni a venit cu zugraveala casei scarii care la toate etajele este impecabila! A instalat camera video iar costurile le-a introdus in factura de administratie, acoperis la intrare in bloc (12.000 RON)...Pe scurt, o serie de "propuneri obligatorii" pe banii nostrii. Nu ar fi normal sa ne prezinte si noua niste oferte? Au dreptul sa faca in felul acesta? "Te anunt vineri ca luni incep lucrarile pt.care va trebui sa platesti 1000RON!!!" Punct.
Banuiesc ca nu doar in Avangarden Brasov se intampla asa!
Stiu ca datele sunt insuficiente, dar voi aprecia un raspuns chiar si din experienta.
Cu stima,
Paul
Răspuns la discuția Sediu activitate
Multumesc.
Deci nu sunt necesare aprobari de la pompieri, Directia Sanitara etc... pt.acest spatiu?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o directie de urmat.
Am o Intreprindere Individuala pt."Repararea aparatelor electronice de uz casnic - 9521" cu sediul la adresa de domiciliu.
Doresc sa inchiriez un spatiu unde sa-mi desfasor activitatea propriu-zisa, deoarece pana acum am efectuat reparatii la sediile beneficiarilor. Cum trebuie inregistrat acest sediu? Este suficient un contract de inchiriere cu proprietarul?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Declaratia 200
Multumesc !!!
Discuție Declaratia 200
Buna ziua,

Eu sunt salariat cu norma intreaga si pentru completarea veniturilor am infiintat in 2011 o intreprindere individuala de prestari servicii.Intrebarea mea este:cum trebuie completata declaratia 200,trebuie adaugate si sumele castigate ca salariat sau nu?Am uitat sa mentionez ca pana acum nu am avut activitate pe intreprinderea individuala,venituri=cheltuieli=0 dar voi incepe in curand.Avand in vedere ca se apropie termenul de depunere a declaratiei,as aprecia un raspuns rapid.
Va multumesc!