avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate uke_mona

Activitate uke_mona

Buna ziua,
Ma puteti ajuta sa inteleg temeiul legal al bazei de calcul pentru concediul prenatal (cel de 126 zile) , in situatia veniturilor de mai jos:
Aprilie - CIC primul copil
18Mai - CIC + salariu + stimulent insertie
Iunie - salariu + stimulent
Iulie - salariu + stimulent
Aug - salariu + stimulent
28 Sept - intru in CM ptr gemeni, deci salariu + stimulent + 3 zile CM (care e baza de calcul?)
Oct - CM (care e baza de calcul?)
Nov - CM (care e baza de calcul?)
9 Nov s-au nascut gemenii
Dec - CM (care e baza de calcul?)

Sper sa fie inteleasa intrebarea mea.

Multumesc!
Răspuns la discuția garajele de la parterul unui bloc
Administratorul nu stie prea multe, din cauza ca e un caz special... e singurul garaj din bloc care nu are proprietar... si ar fi fost inchiriat cu multi ani in urma unei persoane care nu locuieste in bloc, pentru ca in bloc nu mai erau doritori. Din pacate nu mai am cum sa dau de vechiul chirias... se pare ca a decedat si... acum garajul ar fi din nou in grija statului... dar... LA CINE? ADP nu stie nimic de aceste aspecte si nu se ocupa de garajele din bloc... asa mi-au spus.
Multumesc!
Buna ziua, Ma scuzati daca nu formulez prea bine intrebarea, dar sper sa ma fac inteleasa si sa pot primi un raspuns.
In blocul in care locuiesc (in Sect6) exista la parter garaje. Am inteles ca aceste garaje au fost/sunt in prorietatatea statului (!?) pana cand isi gasesc un proprietar. Am inteles ca cei care locuiesc in bloc ar avea prioritatea in vederea aplicarii pentru cumpararea unui garaj care, din diverse motive, nu are pana in acest moment proprietar.
Va rog sa ma sfatuiti unde sa incep cu intrebarile... ce demersuri sa fac. Am incercat la ADP dar mi-au spus ca nu ei se ocupa... ca ar fi o Asociatie care gestioneaza aceste garaje...
Imi puteti da mai multe detalii?