avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate alinaluca

Activitate alinaluca

Buna ziua,am o intrebare va rog...am un minor de 16 ani aflat spre crestere si educare prin hotarare definitiva si irevocabila.Eu sunt casatorita cu cetatean italian si locuim in Germania,ce si cum ar trebui sa facem ca baiatul meu sa poarte acelasi nume de familie al sotului meu,ca prin urmare sa avem toti 3 acelasi nume familie.Se poate schimba numele minorului pe cale administrativa,daca am acesta hoarare de divort??Ma gandesc si eu ca daca i-am facut minorului acum 9 ani pasaport fara acordul tatalui biologic,se poate si acum fara acordul tatalui sa il trec pe numele sotului,adica sa il infieze???Precizez ca tatal biologic nu l-a mai vazut de 13 ani pe minor,si ca plateste penisa alimentara.Sau ce alta metoda este ca sa poata schimba numele de familie copilul meu?Va multumesc.
va multumesc
da sigur ca am angajat pe cineva din romania sa mearga la dosar sa vada care i situatia si la dosar nu sau intors dovezile,nici recurs nu este,si acum la telefon doamna de la arhiva imi spune ca nu stie de ce de 2 luni nu sau intors dovezile,si pur si simplu mi-a inchis telefonul.
in data de 12.12.2011 am avut proces de divort si instanta hataraste defacerea casatoriei de comun acord,si delara definitiva si irevocabila in ceea ce priveste defacerea casatoriei.la 13.03.2012 primesc acasa comunicarea,hotaraea de divort si pana astazi 16.05.2012 bat drumurile judecatoriei pentru a o legaliza si a o supralegaliza aceasta hotarare si mereu primesc acelasi raspuns ca nu s-au intors dovezile la dosar.Este posibil ca de 2 luni de la comunicare sa nu se rezolve aceasta hoarare???Cineva din arhiva judecatoriei Ploiesti este de o lene crasna,si nu isi face treaba la dosare.Ce ar trebuie sa fac?catre cine sau pe cine trag la raspundere???va multumesc