Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicarea unei hotarari de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicarea unei hotarari de divort

in data de 12.12.2011 am avut proces de divort si instanta hataraste defacerea casatoriei de comun acord,si delara definitiva si irevocabila in ceea ce priveste defacerea casatoriei.la 13.03.2012 primesc acasa comunicarea,hotaraea de divort si pana astazi 16.05.2012 bat drumurile judecatoriei pentru a o legaliza si a o supralegaliza aceasta hotarare si mereu primesc acelasi raspuns ca nu s-au intors dovezile la dosar.Este posibil ca de 2 luni de la comunicare sa nu se rezolve aceasta hoarare???Cineva din arhiva judecatoriei Ploiesti este de o lene crasna,si nu isi face treaba la dosare.Ce ar trebuie sa fac?catre cine sau pe cine trag la raspundere???va multumesc
Cereti sa vedeti dosarul ca sa va convingeti personal de adevarul celor afirmate de arhivar. In paralel puteti face o cerere catre instanta prin care solicitati comunicarea sentintei.
da sigur ca am angajat pe cineva din romania sa mearga la dosar sa vada care i situatia si la dosar nu sau intors dovezile,nici recurs nu este,si acum la telefon doamna de la arhiva imi spune ca nu stie de ce de 2 luni nu sau intors dovezile,si pur si simplu mi-a inchis telefonul.
Nu trebuie sa va surprinda atitudinea celor de la arhiva...parca sunt trase la indigo, la arhivele tuturor instantelor. Trimiteti urgent o cerere (in care precizati nr.dosarului, data la care s-a pronuntat, calitatea pe care ati avut-o) si solicitati recomunicarea sentintei, aratand ca este absolut necesar pentru a proceda la legalizarea acesteia.
va multumesc