avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate Ricilina

Activitate Ricilina

Răspuns la discuția Taxa de ecologizare
Nu am scris detaliat erau
2011:impozit pe cladiri264ron+creante/accesorii27ron+impozit pe teren 5+1=297ron
deci in 2011 am platit total 297ron

despre serviciul de salubrizare: ca sa iti ia gunoiul de la poarta trebuie sa faci contract separat cu salubritatea
In 2008 am achizitionat o locuinta intr-o comuna foarte apropiata de oras..iata ce impozite am platit:
2009:impozit pe cladiri119ron+creante/accesorii20ron+impozit pe teren 4=143ron
2010:impozit pe cladiri156ron+creante/accesorii18ron+impozit pe teren 5+1=180ron
2011:impozit pe cladiri264ron+creante/accesorii27ron+impozit pe teren 5+1=297ron
In 2010 si 2011 au bagat o "taxa de ecologizare" in valoare de 60ron pe care nu am platit-o si figurez cu restanta, in conditiile in care in apropierea locuintei se afla o ferma de porci care ne intoxica cu mirosul zilnic si Petrochimia si Rafinaria , care apartine de comuna X.
Intrebare:
-ce inseamna de fapt aceasta taxa de ecologizare si daca este normal sa platim noi catatenii si nu ar trebui impusa acestor firme care polueaza comuna
-ce se intampla daca refuz sa o platesc
-este normal ca impozitul sa se mareasca atat de mult si atat de brusc de la un an la altul, aproape sa se dubleze, adica daca se va continua in acest ritm ce se va intampla in cativa ani
CONVENTIA CIVILA DE PRESTARI SERVICII SPORTIVE-este legala sau nu?
caz: este incheiata o "Conventie civila de prestari servicii sportive", fara a fii incheiat CIM, intre o persoana fizica (fotbalist) si un club sportiv...Pe contract apare stampila AJF-asociatia judeteana de fotbal(plus nr. de inregistrare AJF)...se stipuleaza un salariu net de 700 lei
Daca nu sunt respectate obligatiile salariale de catre clubul sportiv si alte obligatii, cum ar fii obligativitatea de a suporta cheltuielile medicale in cazul accidentarilor, cui se poate adresa fotbalistul? poate face sesizare la ITM?
Nu se fac nici fise PSI protectia muncii.
Intrebare:
-cine legifereaza o astfel de conventie?
-daca nu exista CIM contributiile la asigurarile sociale nu sunt platite?

-