avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate weezy

Activitate weezy

Buna ziua din nou...
Maine am procesul, si am cateva nelamuriri...
1) Ce sanse sunt sa castig, dat fiind ca politistul nu ma lasat sa scriu obiectiunile, nu a trecut nici un martor, nu are nici o poza cu anvelopele mele si are si cateva greseli in pv? Mentionez ca toate aceste le-am scris in declaratie (voi reveni mai pe seara cu declaratia exacta).
2) Din partea politiei cine se va prezenta??
3)Daca voi castiga trebuie sa merg la politie sau imi va veni acasa talonul?
4) Daca trebuie sa il ridic de la sediu e o problema:Masina nu este pe numele meu.. Eu am cumparato de la roman (am facut contract de v-c): Romanul are procura de la bulgar. Din momentul cumpararii eu aveam termen de 30 de zile sa o trec pe numele meu. Talonul mi s-a ridicat la doua zile de la cumparare. Fara talon nu o pot inscrie nicaieri. Daca voi castiga procesul politia probabil va refuza sa imi elibereze talonul pe motiv ca nu sunt proprietar. Mentionez ca toate actele sunt la mine inclusiv procura si copie dupa buletinul romanului.
Romanul din procura a plecat din tara imediat dupa ce a vandut masina (a plecat la munca). AM vorbit cu el si nu se intoarce in urmatorii doi ani deci nu poate veni el sa ridice talonul.
Precizez ca dovada mi s-a prelungit fara probleme chiar daca nu eu eram proprietar in acte. Oare imi vor da si talonul in aceleasi conditii?
Mai pe scurt: Nu o pot inscrie pe numele meu fara talon. Politia nu cred ca va fi de acord sa imi dea talonul fara procura; dar bulgarul a zis ca nu imi face o noua procura fara toate actele masinii inclusiv talon. Ce pot face?
Nu stiu daca ati inteles ce am scris, insa imi este gandul doar la masina si la soarta ei.. Nu e o masina scumpa, dar pentru mine are o valoare spirituala imensa...
5) Ce acte trebuie sa iau cu mine la judecatorie?

Stiu ca unele intrebari pot fi stupide dar e prima data cand ajung aici si nu stiu ce trebuie sa fac.
Cu stima,
Andrei
Răspuns la discuția inselaciune?
Buna seara. Multumesc tuturor pt pareri. Imi pare rau ca raspund mai greu dar timpul nu imi permite.
Sa va spun mai multe detalii. Hartia aceea era defapt o diploma. X stia de la inceput ca diploma este un fals, stia ca este ilegal modul in care o obtine si a fost totusi de acord sa trimita suma de bani inainte. Y l-a mintit pe X ca ii va face el acel fals si il va inregistra tot el la un liceu pt a deveni legal.
Y nu avea vreun gand sa ii faca vreo diploma, sau sa o inregistreze undeva. Voia doar sa dea teapa.
Pe scurt: y i-a zis lui x, da banii ca iti fac eu diploma, iar x naiv, a dat banii inainte si a ramas cu buza umflata.
X imi este prieten, iar cu y am vorbit la telefon si mi-a zis aceeasi varianta a povestii.
Cei doi au ajuns la o "intelegere", Y inapoindu-i lui X o parte din bani.
Insa sunt curios ce patea X daca se ducea la politie si le spunea povestea? Era luat in seama dat fiind faptul ca dorea sa obtina un fals intr-un mod total ilegal? Dar y ce patea?



Discuție inselaciune?
Vreau sa ajut un prieten.
X are nevoie de o hartie (un fals) pentru a continua studiile. Y ii spune lui X ca il poate ajuta cu acea hartie, contra unei sume de bani. X depune bani in contul lui Y, insa Y nu ii da nimic lui X. Ceea ce a vrut sa cumpere X este total ilegal. Acum x vrea sa faca plangere la politie. Mentionez ca Y nu putea face rost de vreo hartie, voia doar sa il tepuiasca pe x. Toata discutia intre cei doi a fost purtata la telefon si pe email, insa in email scrie exact despre ce hartie e vorba. Care sunt consecintele pt x daca face plangere,? dar pt y?
Am facut contestatie, si pe baza certificatului de grefa mi s-a prelungit dovada. Cum pot face sa imi primesc talonul pana la proces? Pt ca vreau sa ies din tara cu masina.
Buna tuturor. In data de 17 05 2012 ora 21 am fost oprit de un echipaj de politie pe E 583 am primit amenda si mi s-a retinut talonul pentru anvelope uzate. Politaiul s-a prezentat fara sapca in cap, nu a vrut sa imi prezinte o legitimatie si nu a vrut sa treaca mentiunile mele in PV. Nu am semnat nimic, am primit toate actele inapoi si o dovada in loc de talon si am plecat.
Vreau sa contest amenda si sa imi recuperez talonul. Mentionez ca masina e inscrisa in bulgaria. Cum trebuie sa procedez si care sunt pasii de urmat?
Multumesc anticipat.