avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate adrian58

Activitate adrian58


Buna ziua,

Va rog sa imi comunicati ce trebuie sa fac in urmatorul caz:


Am fost evacuat din casa nationalizata retrocedata propietarului,sunt cu handicap grav (am picioarele paralizate si nu ma pot deplasa),iar pensia este de 380,00 lei, anul trecut am solicitat dela primarie un ajutor pentru plata chiriei,propietarul a solicitat 900,00lei lunar, primaria a refuzat si a aprobat 700,00lei lunar timp de un an motivand ca, bani se platesc din fondul primariei si nu au fond suficient pentru a plati 900,00 lei/lunar restul sa ma descurc.
Am solicitat de la primaria de sector prelungirea ajutorului pentru plata chiriei,raspunsul a fost sa ma prezint cand se termina un an adica in luna august 2012, iar suma pentru plata chiriei va fi mai mica de 700,00lei /lunar , propietarul nu este de acord cu micsorarea chiriei de 700,00 lei lunar, brut.
Am solicitat o locuinta sociala dela Primaria capitalei si la Primaria de sector din anul 2008 dar nu am primit niciun raspuns.
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa imi comunicati ce trebuie sa fac in urmatorul caz:

Am avut si am si in acest moment asigurare casco la masina, in octombrie 2009 am gasit masina zgariata. Ca sa pot sa repar masina pe asigurare CASCO a fost nevoie sa fac reclamatie la politie.

Mi-am vopsit masina, iar in 2010 am fost chemat la politie ca au gasit persoana care a zgariat masina. Politistul mi-a spus ca au gasit un “aurolac“ care a recunoscut ca a zgariat toate masinile din zona respectiva. Mi-a zis sa il dau in judecata. Nestiind ce sa fac mi-am retras plangerea, nu puteam sa acuz o persoana care nu am vazut-o si nici nu aveam nici o garantie ca el este faptasul.

In acest moment firma de asigurari imi comunica ca le datorez suma de 1850 lei contravaloare primei de asigurare nedepuse si a dobanzii legale. Reparatia a costat 1500 lei.
Asiguratorul ma someaza :
”Conf. Art. 15.4 din conditiile de asigurare, Daca Asiguratul impiedica ori nu conserva dreptul de regres al Asiguratorului, sau daca din vina lui exercitarea acestui drept nu este posibila, Asiguratorul are dreptul sa nu plateasca despagubirea, pana la limita sumei reprezentand dreptul de regres. Dac plata despagubirii a fost efectuata, Asiguratul este obligat sa inapoieze Asiguratorului suma precizata mai sus. – iar dumneavoastra v-ati retras plangerea prearabila inpotriva faptuitorului George Ionescu la audierea din data de 20.6.2010. Astfel, nu ati conservat dreptul de regres al societatii noastre inpotriva faptuitorului si trebuie sa restituiti societatii noastre contravaloarea despagubirii achitate “.

“In cazul neonorarii cereri noastre suntem nevoiti sa va dam in judecata pentru recuperarea datoriei. “

Astept raspunsul Dvs. multumesc!