avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_Alexandra

Activitate Maria_Alexandra

Răspuns la discuția Calomnie
Va multumesc pentru raspuns.
Astazi i-a trimis mamei un mesaj in care i-a spus ca, de fapt, a confundat-o cu altcineva si ca isi cere scuze. De parca nimic nu s-ar fi intamplat...
Discuție Calomnie
Buna ziua!
Parintii mei locuiesc la oras, insa la tara inca locuieste bunica din partea mamei si merg destul de des acolo pentru a o ajuta, in special mama mea. Au un vecin pe care l-au ajutat de-a lungul timpului in foarte multe situatii, fara sa ii ceara bani in schimb, ci plata in natura, si anume sa ii ajute la diverse munci in jurul casei (curatarea hornurilor sobei, varuirea unor camere).
Ieri mama s-a trezit cu un telefon din partea sotiei acestui vecin, care a acuzat-o pe nedrept ca are o relatie cu sotul ei si ca ii distruge familia. Sotul ei este in prezent plecat in Germania la munca. Mama a ramas socata de asemenea acuzatii, mai ales ca are reputatia nepatata de aproape 60 de ani si nu ar face niciodata asa ceva.
Mama mi-a spus ca probabil vecinul (are in jur de 35 de ani), care mai pleca la munca si avea obiceiul sa se laude ca il plac femeile pe unde se duce, o fi zis la fel si despre ea, altfel nu-si explica de unde au aparut asemenea minciuni.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar putea sa faca parintii mei ca s-o impiedice pe aceasta vecina sa mai imprastie minciuni prin sat sau sa plateasca cumva (parintii mei nu doresc bani, doresc dreptate) pentru raul pe care il face? Mentionez ca nu a inregistrat convorbirea cu aceasta, fiindca nu se astepta vreodata la asa ceva.
Va multumesc!
Buna seara si la multi ani!

Sotul meu are o matusa care, impreuna cu sotul ei (decedat de cativa ani), a donat cu uzufruct viager apartamentul fiicei lor care traia in Canada.
Acum cateva luni, din pacate, fiica lor a decedat si ea. Inainte de a deceda, se pare ca a acumulat niste datorii la diverse spitale si camine de ingrijire paliativa, despre care nu a vorbit cu nimeni si al caror cuantum nici nu stim cum sa-l aflam.
Matusa sotului meu are Alzheimer, dar uneori este lucida si si-a exprimat de mai multe ori dorinta de a dona acum apartamentul sotului meu.
Inteleg ca, dupa moartea fiicei sale, matusa (singurul donator supravietuitor si singurul mostenitor - nu exista sot, nici copii) ar trebui sa faca succesiunea in maxim 1 an de zile de la decesul fiicei sale. De asemenea, inteleg ca exista riscul ca, la un moment dat, sa se trezeasca cu executorul la usa din cauza datoriilor acumulate in Canada de fiica sa (care banuiesc ca este in continuare proprietarul apartamentului, in ciuda decesului si a uzufructului viager).
Intrebarea mea este urmatoarea: cum ma sfatuiti sa procedam pentru ca matusa sa preia din nou proprietatea asupra apartamentului (si, eventual, sa i-l poata transmite ulterior sotului meu), fara a exista posibilitatea unei executari silite ulterioare sau a altor probleme de natura juridica?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Va multumesc pentru raspuns!
Daca se poate asa ceva din punct de vedere legal, da! Care este procedura in acest caz avand in vedere conditiile date?
Buna,

Problema mea sta in felul urmator: am cumparat impreuna cu actualul meu sot un apartament inainte de casatorie, in 2009, prin programul Prima Casa. El este trecut ca proprietar in acte, iar eu sunt doar co-debitor. Imediat dupa cumparare am semnat un antecontract prin care el se obliga ca dupa 5 ani (cand se poate instraina bunul in mod legal) sa imi vanda jumatate din apartament, astfel incat sa devin co-proprietar.
Intrebarea mea este urmatoarea: in ce conditii pot eu sa devin co-proprietar al apartamentului avand in vedere ca imobilul este ipotecat in favoarea statului roman?
Ar trebui sa platesc jumatate din costul initial al apartamentului, iar banii respectivi sa ii incaseze banca, sau se poate autentifica pur si simplu un contract de vanzare-cumparare la notar, fara a achita nimic?
Sau oare pot prelua eu cealalta jumatate din credit?
Poate exista si alte variante.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!