avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate PPUIU

Activitate PPUIU

buna ziua si multumesc ,
Problema mea este refuzul administratorului de a inregistra o cerere de a-mi pune la dispozitie niste documente,respectiv facturi sa stiu si eu ce platesc ,nu le-am cerut niciodata dar acum am unele banuieli.Presedintele de bloc nu doreste sa intre in conflict a renuntat la functie .
buna seara,la noi s-a afisat cum a vrut administratorul,1000 lei /apartament,am intrebat presedintele de bloc daca a vazut facturile si mi-a spus ca nu,el a platit si gata,eu doresc sa le vad s nu vrea sa le arate ,ce pot sa fac,sa rimit cererea cu posta prima data cu confirmae de primire?Am cerut saa-mi arate cum calaculeaza penaitatile si a refuzat,dupa calculul meu m-a incarcat cu 500 lei,mentionez ca sunt economist de meserie de vreo 15 ani.
buna seara,
a fost azi la ora 18.oo la administrator sa inegistreze cererea ,a refuzat sa o primeasca,l-am rugat sa demonstreze cat este restanta si cat este penalizarea si modul de calcul al penalizarilor,a refuzat cerand sa platesc si gata.
I-am spus de luni de zile ca doresc sa platesc ,nu numai acum dar si in fiecare luna aproape dar sa-mi arate contractul si decontul justificativ de lucrari .
Mentionez ca eu am centrala de apartament si mi se imputa ca din cauza mea si a altor vecini s-a taiat gazul.
Debransarea ,rebransarea in acest caz mi se poate imputa si mie ?
Ce pot face in acest caz ?
buna ziua ,multumesc frumos pentru sfat,
nu ,nu am participat ,nu am ajuns,am vrut sa inmanez cererea mea presedintelui de bloc (nu a vrut sa o primeasca motivand ca el nu mai vrea sa fie sau nu se implica in asa ceva,mai devreme am mers acasa la dansul iar sotia mia spus acelasi lucru ca nu mai vrea sa fie presedinte deoarece a vazut unele nereguli),administratora este plecata la tara ,a afisat o lista cu restantieri si a plecat(cand am mers la ea acasa a raspuns fiul dansei si a motivat ca ea nu este administratora ,ea doar semneaza.In acest caz unde ma pot adresa ? Cum trebuie procedat,vecinii sunt foarte delasatori si nu vin la sedinte de bloc .Din 32 de apartamente vreao 10 nu sunt locuite (sunt plecati din tara).
daca nu doreste sa semneze de primire ce pot face ,ma adresez primariei ?
saru-mana
multumesc frumos ,stiti cumva, aproximativ cat costa o exeprtiza contabila
buna ziua ,
Presedintele de bloc refuza sa primeasca o cerere ,pe motiv ca nu mai doreste sa fie presedinte,administratorul a zis ca ea nu este administrator si nu primeste cererea,ea numai incaseaza bani.
In cerere am cerut sa mi se arate facturile de reparatii ale liftului +decontul justificativ si modul de calcul al penalitatilor.
Nu numai eu doresc acest lucru ci si alti vecini , sa ni se arate facturile care trebuiesc platite.
Datorita datoriilor foarte mari la asociatie ni s-au taiat utilitatile si vecinii nu vor sa plateasca pana nu se arata ce avem de plata ,nu doar tabele si liste .
Ce pot sa fac in acest caz in care ma lovesc de acest refuz de a inregistra cererea ?
In instanta daca nu poate justifica lista de plata ,eu sunt obligat sa o achit ?
Răspuns la discuția legea 175/2010
multumesc frumos
Discuție legea 175/2010
buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns : legea 175/2010 se poate aplica ?
daca merg in instanta am castig de cauza?
Mentionez ca eu am un venit de 1400 lei sotia este in concediu de crestere copil si mai avem o fata de 15 ani ,venitul nostru este sub 1000 de lei si asa diminuat cu diverse datorii(rate,gaze,electricitate s.a)
Pe mine ma intereseaza articolul 2.

Am o datorie de 2000 lei la plata intretinerii si doresc anularea penalizarilor si in 12 rate cum prevede lea sa achit total
Mentionez ca i-am cerut administratorului de nenumarate ori:
- sa-mi arate factura de reparatie a liftului si decontul de justificare si nu doreste ,
- sa-mi spuna destinatia penalizarilor
- modul lor de calcul,penalitatile sunt mai mari decat datoria,
- etc

Mai jos fragment din lege

multumesc frumos


Art. I
Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, se modifica dupa cum urmeaza:


Art. II
(1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi vor fi scutiti de la plata penalitatilor generate de suma restanta cu titlu de baza. Prin cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari se intelege datoria cu titlu de baza fara suma rezultata din penalitati.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica si chiriasilor care detin spatiu locativ in baza unui contract de inchiriere cu autoritatile administratiei publice locale, centrale sau cu orice institutie a statului.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se aplica familiilor al caror venit net minim lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure, nu depaseste suma de 1.000 lei.
(4) Sumele cu titlu de penalitati datorate catre asociatiile de proprietari, anulate conform prezentei legi, vor fi anulate si din obligatiile contractuale existente intre asociatiile de proprietari si societatea furnizoare de servicii.


Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.