avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Activitate b13srp

Activitate b13srp

Discuție Poprire salariu
Daca in urma unui credit neplatit s-a ajuns la poprirea pe salariu, daca ma trezesc cu poprire pe salariu trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca in acest sens ? imi pot lua din bani si fara acea hotarare ? si daca se intampla sa imi ia ce pot face ? sa anunt in prealalbil la contabilitate ca e nevoie de asa ceva sau ce anume? multumesc
Acum un an am facut un credit de 20.000ron de aprox 6luni nu am mai putut plati ratele, dosarul a ajuns la biroul de recuperari al bancii(nu la o firma de recuperare) persoana care se ocupa de dosarul meu in vederea recuperarii datoriei nu vrea sa auda de rate mai mici de 2000ron in conditiile in care eu castig 1400ron/luna, ce pot face..nu am nimic pe numele meu stiu ca singura varianta este cu poprirea pe salariu 1. daca am 1800ron net si 1400 brut la cat sa ma astept sa imi fie oprit stiu ca 1/3 din salariu pt ca este singurul credit 2. dupa cat timp se poate face poprirea pe salariu? 3. dupa cat timp voi mai putea trece vre-un bun mobil sau imobil pe numele meu fara a sta cu frica ? 4. se pot lega de bunurile din casa(electrocasnice, mobila etc)? 5. se pot lega de bunurile mobile si imobile ale parintilor ?