avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate stanleyy

Activitate stanleyy

nu am spus ca am scapat bineinteles ca procurorul decide ,insa consider ca fara recalculare favorabila este foarte greu ,scapi atunci cand vezi permisul in mana !
dar sa gandim pozitiv.......merci .
multumesc domnule avocat Patrascu Razvan =D> ,in special pentru posturile dumneavoastra clare, concise,la obiect ,care m-au determinat si pe mine sa iau decizia " corecta ",si anume am cerut recalcularea alcoolemiei dupa o documentare temeinica , probe de sange 1 si 0,8,in urma recalcularii 0,4 - 0,5, deci se poate ! fara bani dar bine informat si sfatuit,mentionez ca nu am avut avocat,insa recomand dar sa fie avocat in adevaratul sens al cuvantului nu doar cu numele......
stie cineva cam in cat timp aproximativ, dupa ce pleaca dosarul de la politie la parchet ( propunere NUP in cazul meu )
- in cat timp imi vine citatie de la parchet 1 luna 2, 3,?
-ma mai audiaza procurorul sau poate sa imi vina direct raspunsul cu hotararea procurorului?
-care este procedura ?
multumesc pentru raspuns
in urma adjudecarii la licitatie publica a unui imobil , urmeaza sa achit pretul stabilit in procesul verbal de licitatie,dar din motive independente de mine ,pe care le pot demonstra cu acte (neincasare la timp a sumei rezultate din vanzarea altui imobil ,cumparatorul, plateste cu 5 zile intarziere fata de data stabilita in antecontract), intrebarea mea este :
1- exista posibilitatea legala sa platesc cu 5 zile intarziere,cu acordul BEJ,sau al creditorilor ? pentru ca sunt 2,
2 -se mai poate face cerere de plata in rate cu acordul creditorului ce a executat sau a creditorilor, in conditiile in care ultima rata se plateste cu 5 zile intarziere fata de termenul de 30 de zile ?
3- exista oare o posibilitate legala si daca da care ?
Daca in aerul expirat, valoarea alcolemiei indica 0,48 mg/l iar in urma analizelor de sange valoarea alcolului la ambele probe se situeaza sub 0,8 mg/l, care este procedura ?
1.- se suspenda dreptul de a conduce de la data cand s-a intamplat fapta pe o perioada de 3 luni + amenda ?
2.- se asteapta solutionarea dosarului (NUP) dupa care de la data ramanerii definitive a solutiei, se suspenda dreptul de a conduce pe 3 luni + amenda ?
3.- Care este procedura ?
Multumesc anticipat .