avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate buxus_cristi

Activitate buxus_cristi

Răspuns la discuția Insolventa firma
Multumesc pentru raspuns,ideea este ca doream sa ajut administratorul firmei oarecum.Dansul are creante de recuperat de la firma in valoare de 400.000 ron(finantare firma).Mi sa propus ca in momentul in care devin asociat,sa mi se cedeze creantele in valoare de 400.000 ron contra unei sume de bani,pentru a putea cere insolventa firmei,el fiind unic asociat,nu poate cere insolventa!
Astfel,creanta mea,fiind mult mai mare decat creanta statului si declarand ca nu doresc recuperarea lor la masa credala(adunarea creditorilor),firma sa poata rezolva cumva problema!
Am primit propunerea de a prelua 20% din partile sociale ale unui SRL care are datorii la stat in valoare de 150.000 ron.Intrebarea mea este: odata cu preluarea partilor sociale,preiau si datoriile firmei,chiar daca nu eram asociat in momentul in care au fost create?
Buna ziua,am o problema delicata,si anume:
Am cumparat un autoturism second-hand cu plata cash de la o persoana fizica.Ulterior,aceasta persoana sa dovedit a fi un infractor,sustragand autoturismul vandut mie in aceeasi noapte din fata imobilului meu(avea mai multe randuri de chei).Pe scurt,a mai incercat inca o data punerea in vanzare a autoturismului,a fost depistat si arestat de Politia Furturi Auto.Masina gasita intacta,rechizitionata de catre Politie si parcata in curtea Furturi Auto.Acum,dupa ce am fost chemat la recunoasterea vizuala a faptasului,aflu cu stupoare ca nu pot
recupera masina deoarece este achizitionata in Leasing si pusa in urmarire ca si furata.Am fost sfatuit de catre Politie sa fac o cerere de restituire catre Parchetul de pe langa Curtea de Apel Bucuresti.Ce ma sfatuiti,ce sanse de recuperare macar a banilor(daca nu se poate autoturismul)am?

Va multumesc anticipat!