Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa firma

Am primit propunerea de a prelua 20% din partile sociale ale unui SRL care are datorii la stat in valoare de 150.000 ron.Intrebarea mea este: odata cu preluarea partilor sociale,preiau si datoriile firmei,chiar daca nu eram asociat in momentul in care au fost create?
buxus_cristi, utilizator
Raspunsul este simplu : DA ! Preluati 20% din activul si PASIVUL societatii, adică si din datoriile societatii.
Rezolvatorul, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns,ideea este ca doream sa ajut administratorul firmei oarecum.Dansul are creante de recuperat de la firma in valoare de 400.000 ron(finantare firma).Mi sa propus ca in momentul in care devin asociat,sa mi se cedeze creantele in valoare de 400.000 ron contra unei sume de bani,pentru a putea cere insolventa firmei,el fiind unic asociat,nu poate cere insolventa!
Astfel,creanta mea,fiind mult mai mare decat creanta statului si declarand ca nu doresc recuperarea lor la masa credala(adunarea creditorilor),firma sa poata rezolva cumva problema!