avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate nuchi

Activitate nuchi

Buna ziua,
Daca se poate sa fiu ajutat cu o parere de specialitate:

Mi s-a retrocedat un teren, in prelungirea proprietatii actuale, in baza unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile. Pe acest teren sunt edificate niste magazii de lemne ce apartin locatarilor din blocul de vis – a – vis, care nu sunt inscrise in Cartea Funciara. Eu nu imi pot prelua acest teren, pe care am obtinut si autorizatie de constructie la Cadastru, (imprejmuire pe doua laturi), datorita acestor magazii, ce stau in calea imprejmuirii.
Primaria municipiului imi cere in certificatul de urbanism pentru imprejmuire sa: “clarific situatia judiciara a magaziilor”, refuzand sa le demoleze, pentru ca terenul imi apartine in baza hotararii judecatoresti, si nu mai apartine domeniului public. In urma audientelor la Primaria municipiului mi s-a reprosat ca instanta nu a specificat ce se intampla cu magaziile.
Cum ma sfatuiti sa procedez? Sunt proprietar, platesc impozit pe teren, dar nu pot intra in posesia lui.
Va multumesc pentru atentie si sper ca ma puteti ajuta in aceasta problema.
Daca am un debit neachitat la Finante - ca persoana fizica - si-l achit pana in 30 iunie 2012, beneficiez de ceva reduceri la dobanzi si penalitati?
Multumesc