avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Activitate trucker1

Activitate trucker1

Totusi,C.C. nu s a pronuntat asupra dreptului la nediscriminare,pe care l as invoca eu.legiuitorul s a cam depasit pe sine cand a dat 7 ani. ma bazez ,nu numai ,pe intuitia si experienta mea,ci si pe legislatia altor tari(codice de la strada & code de la route). cum comentam un caz(probabil ipotetic,dar care rezulta din textul legii),cand,un sofer conduce in stare de ebrietete,este condamnat la 1 an si altul,refuza recoltarea(dar isi pastreaza autocontrolul) si este condamnat la 7 ani? dar,in aroganta lor,cum sa si recunoasca greseala? inca ei mai cred ca pot da legi valabile numai pt popor,nu si pt alesi. multumesc pt raspuns
am fost condamnat la 7luni inchisoare,cu suspendare,pentru incalcarea art 87 p5,cod rutier. eu cosider ca acest articol din OU195 este NECONSTITUTIONAL. am sesizat si avocatul poporului,dar aceasta institutie mi a refuzat demersul la curtea constitutionala. motivatia mea : pentru conducere in stare de ebrietate,pedeapsa este1-5 ani,iar ,in mod discriminatoriu,pentru cel suspectat de cea mai mare alcoolemie,pedeapasa este 7!ani.bineinteles ca in europa,nu exista asa ceva. exista vreo cale de a anula aceasta hotarare? (sunt termene?)
am lucrat la o firma de transport din cehia,1 an,fara contract,dar au platit lunar,in contul meu din RO,prestatiile. ultima luna n au mai platit. exista prevederi legale prin care mi as putea recupera prejudiciul? exista institutii in RO care m ar putea sprijini intr un asemenea demers? e vorba de venitul pe 1 luna+ contributiile pe 1 an. multumesc!
totul depinde de rezultatul de la IML. daca e peste 0,8 se incepe urmarirea penala. daca e sub 0,8,ramane amenda contraventionala si se suspenda dreptul de a conduce pe 3 luni