avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate miri_miriana

Activitate miri_miriana

Sau venituri dintr-un contract de colaborare?
Se pot cumula indemnizatia crestere copil cu alte venituri? De ex cu o remuneratie part time!
Răspuns la discuția Succesiune instanta
S-a facut o succesiune partiala doar pt un teren, fara a include si apartamentul. Eu si fratele meu nu am fost chemati!
Vreau sa cer in instanta anularea unei succesiuni, la care nu am fost chemata desi aveam dreptul, fiind nepoata bunicului, dupa tata care a decedat inaintea bunicilor! Am nevoie de un certificat de calitate mostenitor eliberat de un notar? Sau ma pot adresa instantei direct , fara acest certificat, prezentand doar actele de stare civila..certificat nastere, certificat deces tata si bunici..etc, urmand asadar instanta a stabili calitatea mea de mostenitor?
Răspuns la discuția abuz relatii de munca
Programul de lucru trecut in contract este de 8 ore..!Multumesc voi apela la itm cu tot riscul..pentru ca sesizarea trebuie semnata, nu poate fi anonima..!!Si desi itm are obligatia pastrarii confidentialitatii..un risc tot exista..la cata coruptie exista..!! Mersi..asa voi face..situatia asta nu mai poate continua...!!
Ce se poate face in cazul obligarii angajatilor la 10,5 ore de munca pe zi,de luni pana vineri ,si sambata..tot obligatoriu..la 8,5 ore?? Mentionez ca metode de obligare: intimidari..amenintari...si transportul la si de la firma pus dupa acelasi program de 10 ore.Firma este in afara localitatii ,iar daca indraznesti sa pleci dupa 8,5 ore de munca(pauza trebuind recuperata) nu ai cu ce..trebuind sa te descurci pe cont propriu sa te intorci acasa in oras!! Va rog un raspuns!! Situatia a depasit orice limita...si nici macar nu suntem platiti pentru acele ore suplimentare!!
Ultimul ccm la nivel national a ramas in faza de proiect..el nefiind inregistrat la Ministerul Muncii! S-a renuntat de tot la el?? sau ce se va intampla in continuare??Va mai fi vreodata aplicabil??
Răspuns la discuția afiliere la o federatie sindicala
Multumesc pt raspuns! Banuiam ca e asa...dar speram sa nu..fie asa..!! Inseamna ca a mai ramas doar codul muncii..dupa care se poate negocia ccm...si stim ca prea multe avantaje pentru angajati nu sunt trecute..in el..!! doar de aceea a si fost modificat..!! iar cireasa de pe tort e legea 62/2011..care desfiinteaza ccm unic la nivel national..!!
Răspuns la discuția afiliere la o federatie sindicala
Este vorba de ramura electronica
Daca intr-o firma nu exista ccm,iar angajatii infiinteaza un sindicat si se afiliaza la o federatie sindicala,ce legi vor fi aplicabile acestei situatii??Se va putea aplica ccm la nivel de ramura din care face parte conform codului caen, ccm negociat de federatia sindicala la care s-a afiliat??