avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate rrm012001

Activitate rrm012001

Răspuns la discuția Verificare liste plata
multumesc pentru lamuriri. mai am o intrebare: presupunand ca in urma unui control financiar la o asociatie de proprietari se constata nereguli cum ar fi liste umflate, fals si uz de fals ce pateste acel administrator care are listele semnate de cenzor si de presedintele asociatiei ? ii indrumam sa nu mai faca socoteli de genu 2+2=5 ?
Răspuns la discuția Verificare liste plata
crisadelax a scris:

Ne uitam pentru a indruma administratorii respectivi sa corecteze daca sunt greseli evidente (off records, daca doriti). Multa lume nu isi cunoaste drepturile si obligatiile si de aceea, multi administratori numai cand aud de control tremura pentru ca stiu ca nu sunt in regula.

Noi avem obligatia sa verificam existenta documentelor necesare din punct de vedere legal, fapt pe care il consemnam in procesul verbal de control. in cazul in care constatam deficiente, impunem un termen de solutionare. In acel PV nu putem scrie ca am descoperit noi ca 2+2 fac 7 in listele unui administrator. Sau daca vreun coleg scrie asa ceva, nu are nico baza legala. Corectitudinea oricarui calcul o verifica persoane autorizate in acest sens.



cum spuneti dumneavoastra administrtorii nu pot fi agatati in nici un fel daca umfla listele de intretinere. pentru ca fura de la oameni si nu afecteaza statul. dar daca ar fura de la stat se schimba treaba imediat.
Răspuns la discuția Verificare liste plata
multumesc pentru informatii. dar nu ar fi normal ca apa sa o platesc cu cat o factureaza apa nova si dupa aceea sa mi se adauge pierderi ? cotele de intretinere care le platim la blocul nostru sunt cele mai mari (vazut cote de intretinere la vreo 20 de blocuri) si asa au fost intotdeauna de cand s-a schimbat conducerea blocului.
Vin si eu cu o intrebare. Cine poate sa controleze din punct de vedere financiar asociatia de locatari ? Listele de intretinere fata de alte blocuri sunt mai mari cu 150 de lei si difera si pretul la apa rece si apa calda.
acest cuvant ( COGENERARE) exista in dictionarul limbii romane ? s-a uitat cineva sa vada ?