avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate raptile

Activitate raptile

Buna ziua. in urma unei hotarari judecatoresti mi s-a dat 1 an de inchisoare cu suspendare si 3 ani de incercare. Dupa aprox 1 an am dat iar de permis si mai exact anul acesta in martie s-au implinit si cei 3 ani de incercare. Intrebarea mea este daca se va sterge automat fapta din cazier? ca am inteles ca dupa noua lege trebuie facut proces
Buna seara. Se poate face imputernicire din partea lui maicamea ptr mine ( 25 de ani) pentru a scoate bani dintr-un cont la BRD? sau sa se lichideze contul..din cate am inteles se poate face la un notar aici in spania sau la consulatul roman dar nu stiu exact..as dori si eu niste raspunsuri sau un formular cum ar trebui sa arate. Va multumesc anticipat
uite exact ce s-a intamplat..e postat la pag 125 ...
" O sa spun si eu ce am patit in speranta ca voi primi si eu niste raspunsuri...ca sa stiu si eu cam ce mi se poate intampla...si daca sa.l cred sau nu pe avocatul care mi l.am luat. Acum o luna jumatate (mai exact in a doua zi de paste)..am baut seara la un prieten aprox 3 beri si 1 pahar de wisky cu cola in intervalul 22.00-00.30...apoi nu am mai baut nimic si am si dormit aprox o ora jumate...la ora 5 dimineata m.am suit in masina si nici dupa 5 metrii am fost oprit de catre un echipaj de politie..aveam de mers aprox 400 de metrii pana acasa..deci nici 5 min de mers pe jos...dar am zis ca nu e nimeni la ora aia si plus ca ma trezisem...nu eram beat ...la etilotest mi.a iesit 0.47 iar la sange mi.a iesit f.mult...1.10 la prima si 0.9 la a doua..nu inteleg de ce atat de mult..probabil ca a fost si din cauza ca nu mancasem si eram si obosit..in fine..ideea e ca nu beau..o singura data am baut si m.am urcat la volan si atunci s.a intamplat sa ma prinda...si langa casa. Am permisul de 5 ani de zile si nici nu am antecedente penale.Am consultat imediat un avocat cu toate ca politistul care mi.a intocmit dosarul mi.a spus sa nu.mi iau deoarece avocatul nu are ce sa faca si cheltui si bani degeaba.Se pare ca nu a fost chiar asa..mie avocatul mi.a spus ca din cauza ca aveam de mers f.putin pana acasa sunt sanse mari sa ma scoata cu amenda administrativa ..l.a luat pe prietenul meu la politie (cel cu care bausem) sa declare ca intradevar am baut la el...ca vroiam sa merg acasa si ca aveam de mers doar vreo 400 de metrii.Acum o sapatamana am fost chemat la politie impreuna cu avocatul ptr audiere iar mai tarziu cu cateva ore am si fost la parchet in fata unui procuror ptr a.mi prezenta dosarul si sa.mi recunosc vinovatia..Nu stiu ce o sa se intample dar incerc sa fiu optimist..acum trebuie doar sa astept...totul depinde de procuror daca ma trimite sau nu in instanta. Cel mai rau e cand trebuie sa astepti si nu stii cat..astept si eu niste pareri de la alti utilizatori care au cunostinte in cauza "


...deci toate astea s-au intamplat in aprilie 2012....si de abia in ianuarie 2013 a fost procesul si mi s-a dat 1 an de inchisoare cu suspendare ceea ce mi se pare o pedeapsa destul de exigenta tinand cont ca e prima abatere si ca alcoolemia nu este asa mare. Dar cel mai mult urasc faptul ca avocatul era f.convins ca ma scapa cu o amenda si mi-a zis sa stau linistit sa nu-mi fac probleme ca se rezolva...si de fapt l-am luat degeaba ca nu m-a ajutat cu absolut nimic...am scris ceea ce mi s-a intamplat in speranta ca si altii vor invata din greselile altora...cel putin la partea cu avocatul aveti mare grija si sa nu credeti tot ceea ce spune..ptr ca el va spune exact ceea ce vreti sa auziti.
Ai foarte mare dreptate. Eu am patit exact la fel si nu a facut absolut nimic avocatul ca ptr 0.47 in aer si 0.9 alcoolemie in sange am luat maximul ce se putea lua...(fiind prima abatere si in ciuda la ce a spus d-nul avocat)..adica 1 an de inchisoare cu suspendare
e destul de aspra pedeapsa pe care ai primit.o ca totusi nu ai avut alcoolemie mare..si cat despre ceea ce ai intrebat u de fapt nu cred ca ar exista o solutie in care sa poti sa dai dupa 6 luni de permis...iti zic asta ptr ca prietenul asta al meu stiu ca a avut un avocat f.bun si sigur i.ar fi zis ceva daca ar fi existat optiunea asta.Dar totusi intereseaza.te mai bine ca nu stie. Oricum chiar de ar fi un an sa astepti macar stii exact cat mai ai de asteptat...dar la mine au trecut 6 luni si cu tot cu avocat inca nu stiu nimic de ce se va intampla dar oricum ma astept sa primesc si eu cu suspendare...:(.
Salut ionutsu88. Spune.mi te rog la ce pagina sunt detaliile despre cazul tau ca m.ar interesa ce alcoolemie ai avut de ai primit sentinta asta de 8 luni cu suspendare. Am un prieten care a primit la fel 8 luni cu suspendare si a trebuit sa astepte 1 an de zile dupa pronuntarea sentintei dupa care a trebuit sa dea din nou de permis deoarece i s.a anulat celalalt pe care il avea. Astept un raspuns de la tine. salut si o zi buna.
bravo alex!!ai grija sa nu mai bei la volan :P
raptile_ro06 e id.ul meu..intra si vorbim mai multe acolo.
ms ptr raspuns..dar eu nu inteleg la tine de ce ai mai facut recalculare...ca tu ai pana 0.80..deci nu e infractiune ci contraventie..
O sa spun si eu ce am patit in speranta ca voi primi si eu niste raspunsuri...ca sa stiu si eu cam ce mi se poate intampla...si daca sa.l cred sau nu pe avocatul care mi l.am luat. Acum o luna jumatate (mai exact in a doua zi de paste)..am baut seara la un prieten aprox 3 beri si 1 pahar de wisky cu cola in intervalul 22.00-00.30...apoi nu am mai baut nimic si am si dormit aprox o ora jumate...la ora 5 dimineata m.am suit in masina si nici dupa 5 metrii am fost oprit de catre un echipaj de politie..aveam de mers aprox 400 de metrii pana acasa..deci nici 5 min de mers pe jos...dar am zis ca nu e nimeni la ora aia si plus ca ma trezisem...nu eram beat ...la etilotest mi.a iesit 0.47 iar la sange mi.a iesit f.mult...1.10 la prima si 0.9 la a doua..nu inteleg de ce atat de mult..probabil ca a fost si din cauza ca nu mancasem si eram si obosit..in fine..ideea e ca nu beau..o singura data am baut si m.am urcat la volan si atunci s.a intamplat sa ma prinda...si langa casa. Am permisul de 5 ani de zile si nici nu am antecedente penale.Am consultat imediat un avocat cu toate ca politistul care mi.a intocmit dosarul mi.a spus sa nu.mi iau deoarece avocatul nu are ce sa faca si cheltui si bani degeaba.Se pare ca nu a fost chiar asa..mie avocatul mi.a spus ca din cauza ca aveam de mers f.putin pana acasa sunt sanse mari sa ma scoata cu amenda administrativa ..l.a luat pe prietenul meu la politie (cel cu care bausem) sa declare ca intradevar am baut la el...ca vroiam sa merg acasa si ca aveam de mers doar vreo 400 de metrii.Acum o sapatamana am fost chemat la politie impreuna cu avocatul ptr audiere iar mai tarziu cu cateva ore am si fost la parchet in fata unui procuror ptr a.mi prezenta dosarul si sa.mi recunosc vinovatia..Nu stiu ce o sa se intample dar incerc sa fiu optimist..acum trebuie doar sa astept...totul depinde de procuror daca ma trimite sau nu in instanta. Cel mai rau e cand trebuie sa astepti si nu stii cat..astept si eu niste pareri de la alti utilizatori care au cunostinte in cauza:)