Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare la inchisoare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare la inchisoare cu suspendare

Buna ziua. in urma unei hotarari judecatoresti mi s-a dat 1 an de inchisoare cu suspendare si 3 ani de incercare. Dupa aprox 1 an am dat iar de permis si mai exact anul acesta in martie s-au implinit si cei 3 ani de incercare. Intrebarea mea este daca se va sterge automat fapta din cazier? ca am inteles ca dupa noua lege trebuie facut proces
Daca in perioada aceasta nu ati mai savarsit vreo infractiune, atunci va intervine reabilitarea de drept, care nu trebuie ceruta in instanta.